Son Dakika: Binance CEO’sundan BUSD Açıklaması!

Özet

  • Binance USD zor durumda ve CZ önemli açıklamalarda bulundu. Diğer stablecoinlere bugünden geçmek iyi bir çözüm olabilir.
12:51
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD’li düzenleyiciler kripto para şirketlerine ağır baskı kurmaya başladı ve bu durum Bitcoin fiyatını olumsuz etkiledi. Son olarak bugün öğleden önce Paxos’un BUSD ihracını durdurmasıyla alakalı bir emir aldığını öğrendik. Birkaç dakika önce Binance CEO’su CZ bu konuda açıklamalar yaptı. Endişe edecek bir durum var mı? BUSD güvenilir mi?

Binance CZ Son Dakika

Son duyurunun ardından Bitcoin fiyatı günün en düşük seviyesi olan 21.500 dolara kadar geriledi. Ardından birkaç dakika önce Binance CEO’su CZ duruma dair bir son dakika duyurusu paylaştı. BUSD fiyatının anlık olarak 1 doların altına düşmesine sebep olan bu gelişme daha çok ses getireceğe benziyor. CZ şunları söyledi;

“Özetle, BUSD Paxos tarafından ihraç edilir ve kullanılır. Ve fonlar güvende. Paxos tarafından, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından yeni BUSD basımını durdurmaya yönlendirildikleri konusunda bilgilendirildik. Paxos, NYDFS tarafından düzenlenmektedir. BUSD, tamamen Paxos’a ait olan ve Paxos tarafından yönetilen bir stablecoin’dir. Sonuç olarak, BUSD piyasa değeri yalnızca zaman içinde azalacaktır. Paxos ürüne hizmet vermeye ve itfaları yönetmeye devam edecektir. Paxos ayrıca fonların güvende olduğunu ve bankalarındaki rezervler tarafından tamamen karşılandığını ve rezervlerinin halihazırda çeşitli denetim firmaları tarafından birçok kez denetlendiğini garanti etti. SEC’in Paxos’a karşı açtığı iddia edilen dava hakkında, kamuya açık haber makaleleri dışında hiçbir bilgim yok. Dava ABD SEC ve Paxos arasındadır. EĞER BUSD mahkemeler tarafından bir menkul kıymet olarak kabul edilirse, bu kararın verildiği yargı bölgelerinde kripto endüstrisinin nasıl gelişeceği (ya da gelişmeyeceği) üzerinde derin etkileri olacaktır. Binance, öngörülebilir gelecekte BUSD’yi desteklemeye devam edecektir. Kullanıcıların zaman içinde diğer stablecoinlere geçiş yapacağını öngörüyoruz. Buna göre ürün ayarlamaları yapacağız. Örneğin, alım satım için ana çift olarak BUSD’yi kullanmaktan uzaklaşmak gibi. Belirli pazarlarda devam eden düzenleyici belirsizlik göz önüne alındığında, kullanıcılarımızın herhangi bir gereksiz zarardan izole edilmesini sağlamak için bu yargı alanlarındaki diğer projeleri gözden geçireceğiz.”

BUSD Güvenli Mi?

Şimdilik riskli görünüyor. Paxos tarafından itfalar sorunsuz devam ederse kullanıcılar BUSD varlıklarını en azından bir süre daha kullanmaya devam edebilir. Ancak BUSD etrafındaki olumsuzluk CZ tarafından da ifade edildiği gibi diğer stablecoinlere kaçışı beraberinde getirecek. Bu süreçte aşırı satışların yaşanması durumunda BUSD fiyatının anlık 1 dolar seviyesinin altına düştüğü görülebilir. Yatırımcıların olası riskleri iyi değerlendirip kayıplarını sınırlandırması gerekecek.

Diğer taraftan DAI gibi stablecoin ihraç eden projelerin artan ilgi sebebiyle piyasada pozitif ayrışma imkanı bulunuyor. Cardano yakın zamanda DJED isimli bir merkezi olmayan stablecoin çıkardı bunun ön plana çıkmasıyla ADA Coin gibi kripto paraların piyasadan pozitif ayrışma imkanı var.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI