Son DAKİKA! Altcoin Kurucusuna Dolandırıcılık Davası Açıldı!

Tüm finans uzmanlarının ellerini bağlayıp kritik kararların hepsini kendi almıştı. Yanıldı ve cezaevinde düşünecek çok fazla vakti olacak.
18:26
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Daha önce defalarca uyardığımız altcoin konusunda kritik bir gelişme daha yaşandı. Popüler altcoinin kurucusuna dava açıldı. Kripto projelerinde tek adam yönetimi çok sayıda yanlış kararın alınmasına neden oluyor. Bunun FTX dahil LUNA gibi sayısız olayda gördük. Ve evet Celsius olayında da durum böyleydi.

Celsius Son Dakika

Celsius Network kurucusu Mashinsky, yatırımcıları yanlış yönlendirmek ve yanıltıcı beyanlar kullanarak dolandırmayı planlamakla suçlanıyor. NY Başsavcılığı Celsius kurucusuna dolandırıcılık iddiasıyla dava açtı.

New York Başsavcısı Letitia James bugün Alex Mashinsky aleyhine bir hukuk davası açarak, iflas eden kripto kredi kuruluşu Celsius Network LLC’nin kurucu ortağının yatırımcıları milyarlarca dolarlık kayba uğrattığını söyledi. Dava, eski CEO’nun yatırımcılara Celsius’un mali durumunun sağlamlığı hakkında yanlış beyanlarda bulunduğunu ve ardından borç veren riskli yatırımlarda yüz milyonlarca dolar kaybettiğinde vahim durumunu gizlediğini iddia ediyor.  Davada, Mashinsky’nin Celsius’un bir bankadan daha güvenli olduğunu ve sadece güvenilir kuruluşlara borç verdiğini iddia ettiği belirtildi.

James konuyla ilgili şunları söyledi;

“Alex Mashinsky insanlara finansal özgürlüğü vadetti. Ancak onları büyük bir finansal çöküşe itti. Yasadışı ve asılsız vaatlerde bulunuyorsanız bunun yasadışı olduğunu bilmeniz gerekir. Yatırımcıları yanıltmak yasadışıdır”.

CEL Token

Aylar önce CEL Token fiyatı 4 doların üzerine çıktığında bunun spekülatif bir hareket olduğu konusunda uyarmıştık. Celsius kurucusu iflas sürecinde elini güçlendirmek için son yanlış hamlesini bu süreçte yapmıştı. Fiyat aninden yükseldi ve ciddi miktarda short pozisyon tasfiye edildi. Daha kötüsü birçok yatırımcı artık CEL Token için sorunun bittiğini düşünerek 4 dolar seviyelerine yakın rakamlardan tokeni satın aldı.

Ancak bugün 0,5 dolardan alıcı buluyor. Haziran ayından bu yana Celsius müşterileri varlıklarını çekemiyor. Daha da kötüsü 4 dolardan CEL Token alan yatırımcıların kayıplarını telafi etmesi artık kurucusu hapisle yargılandığı için pek mümkün görünmüyor. Son iflaslar bize kripto kredi şirketlerinin ne denli riskli işler yaptığını ve kendilerini nasıl güvenilir tanıttıklarını daha iyi anlatıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar