Son DAKİKA Açıklandı! Bitcoin, Kripto, Altın Hepsi Bu Haberi Bekliyordu!

Günlerdir bu saat bekleniyordu. Hepsi buradan gelecek haberlere odaklanmıştı ve açıklandı.
22:01
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Küresel piyasalar ve kripto paralar heyecanla bu gelişmeyi bekliyordu. Nihayet saat geldi çattı ve açıkladı. Gün boyu burada açıklanacak bilgilerin fiyat volatilitesini artırabileceğinden bahsetmiştik. Bitcoin fiyatı bugünün heyecanıyla 16.900 dolara sıçrarken, altın son 6 ayın en yüksek bölgesine çıktı. Sonunda kritik belge paylaşıldı.

İçerik Rehberi

Fed Tutanakları

Aralık ayı Fed toplantısının tutanakları biraz önce 22:00’da açıklandı. Fed bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl agresif faiz artışlarına giderecek enflasyonla kararlı bir mücadeleye girişti. Şimdiye kadar ekonomi kontrollü biçimde soğumuş olsa da Aralık toplantısında henüz gidilecek yolun olduğundan bahsedildi. Bu yıl faiz indirimi yapılmayacağı kesin bir dille ifade edildi ve 120 bp civarında yıllık faiz artışının Haziran ayına kadar yapılabileceği sinyalleri verildi. En azından bu agresif faiz artışlarının bittiğine sevinen yatırımcılar riskli varlıklara dair umutlanmaya başladı.

Bugün yayınlanan tutanaklar ise Fed toplantısında üyelerin fikir ayrılıkları, 2023 için beklentileri ve daha birçok detayı içeriyor. Bu sayfayı tutanağa dair yeni gelen detaylarla güncellemeye devam edeceğiz. Anlık olarak buradan takip edebilirsiniz.

  • 22:00 Fed Tutanakları açıklandı.
  • Katılımcılar ekim ve kasım aylarında enflasyondaki düşüşü memnuniyetle karşıladı, ancak düşüşün sürekliliğinden emin olmak için ilerlemeye dair ‘önemli ölçüde daha fazla kanıt’ gerektiği konusunda hemfikir
  • Bazı katılımcılar, faiz artışlarındaki yavaşlamanın fiyat istikrarı hedefine ulaşma kararlılığının zayıfladığının bir göstergesi olmadığını veya enflasyonun halihazırda kalıcı bir düşüş patikasında olduğu yargısının önemini vurguladı
  • Katılımcılar, faiz artışlarının yavaşlatılmasının merkez bankasının enflasyon ve istihdam konusundaki ilerlemeyi değerlendirmesine olanak sağlayacağını gözlemledi
  • Katılımcıların çoğu, daha kısıtlayıcı bir duruş benimserken esnekliği ve opsiyonelliği korumanın önemini vurguladı.
  • Katılımcılar, yukarı yönlü enflasyon risklerinin politika görünümünü şekillendirmede kilit bir faktör olmaya devam ettiğini belirtmiştir.
  • Hiçbir katılımcı 2023’te faiz indirimi istemiyor. Bunun uygun bir adım olduğunu düşünmüyorlar.

FOMC tutanaklarında, yetkililerin şubat toplantısında faiz oranlarını ne kadar artırmayı planladıklarına dair neredeyse hiçbir tartışma yer almıyor. ABD Hazine tahvil getirileri Fed tutanaklarının ardından hafif düşüş kaydetti; 10 yıllık getiri 8,30 baz puan düşüşle %3,709’da bulunuyor. Bitcoin şimdilik 16.900 dolar seviyesine yakın seyrine devam ediyor. Altcoinler ise faiz indirimine ve yumuşamaya dair daha fazla bilgi olmadığı için kazançlarını iade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar