reklamı kapat

Solar DAO ICO’ya Katılarak Güneş Santrallerine Yatırım Yapın

10:16
21 Ağustos 2017
Solar DAO, dünya çapında daha çok fotovoltaik (güneşten elektrik üretme) güneş santralinin (PVS) kurulmasını hedefleyen bir blockchain projesidir. Projenin amacı, tüm dünyada güneş parkları kurmak ve bu parkların kapasitesini artırmaktır. Platform bu doğrultuda ICO kampanyası düzenlenmektedir.

Solar DAO, kullanıcılara PVS kurmanın teknik engelleri, riskleri ve masraflarıyla uğraşmak zorunda kalmadan tüm dünyada PVS sahibi olma ve PVS’leri finanse etme fırsatını sunmaktadır. Kullanıcılar temel olarak şu avantajlara sahip olur: Dünyanın her yerine PVS’lerin kuruluşunu kolaylıkla, anonim olarak ve güvenle fonlayabilir. Aracı kurumlara ödenen fahiş paralar kullanıcının cebinde kalır. İstendiği gibi anlaşmalar yapılabilir ve başta teknik olmak üzere her türlü engel ortadan kalkar.

Güneş santralleri nasıl çalışır?

İlk olarak güneş modülleri, ışık etkisiyle güneş enerjisini elektriğe (DC) dönüştürür. Dizi hâlinde birbirine bağlı modüllerin akımı 1500 voltaja kadar çıkabilir. Daha sonra inverter sistemiyle enerji, güneş panellerinden toplanır, DC (direk akım) AC’ye (alternatif akım) çevrilir ve şebekeye elektrik enjekte edilir. Inverter’lar PVS’lerin “beynidir” ve jeneratörün kontrol edilmesine ve izlenmesine yardımcı olurlar. Son aşamada merkezi şebeke güneş santrallerinden enerjiyi alır. Sonraki 20 25 sene boyunca ise elektrik, tarife garantisiyle şebekeye satılır.

Şimdi de projenin özelliklerine kısa kısa değinelim.

Maksimum yatırım getirisi: Büyük güneş santrallerini çok sayıda yatırımcı hep birlikte fonlayacağı için geliştirme masrafları paylaşılacak ve herkes için en yüksek yatırım getirisi sağlanacaktır.

Hissedarların blockchain’e kaydolması: Smart contracts sayesinde hissedar hakları korunur. Öte yandan katılım oranıyla doğrusal olarak otomatik olarak yeniden kâr dağıtımı yapılır.

Hissedarların oyu: Her hissedarın oyu proje  gelişimini ve yönetimini doğrudan etkiler.

Tam gizlilik: Hiçbir türden kişisel veri kayıt altına alınmayacaktır. Yalnızca blockchain’de hissedarların cüzdanlarının açık anahtarı tutulur.

Güvenlik: Blockchain’i hacklemek imkânsız olduğu için proje oldukça güvenlidir.

Fotovoltaik güneş piyasası

Dünya çapında güneş enerjili elektrik santrallerinin toplam güç kapasitesi 2000’de 1.4 GW iken 2016’da 237 GW olmuştur. Güç artışıyla birlikte kurulum masrafı kW başına 5000 dolardan 700 dolara düşmüştür. Sonuç olarak piyasa her geçen yıl büyümüştür ve büyümenin bundan sonra da artarak sürmesi beklenmektedir. Uluslararası Enerji Ajansının tahminlerine göre 2050 yılında dünyanın elektrik gücünün yüzde 25’i güneş santrallerinden karşılanacaktır.

Solar DAO, güneş santrallerinin kapasitesini her yıl 4’e katlamayı planlamaktadır. Daha çok PVS’nin kurulumu, hem Solar DAO hem de yatırımcılar için daha fazla kâr demektir. Hem fonlar hem de kârlar token cinsinden kullanıcının hesabında olacaktır. Faaliyete geçtikten sonra güneş santrallerinin 25 yıldan fazla kendi kendine yetebildikleri bilinmektedir. Üstelik yalnızca tek seferlik harcama gerektirmektedirler, o da kurulum sürecinin başında.

Solar DAO ICO’su

Platformun ICO öncesi ön token satışı 27 Temmuz’da başlamış olup 31 Ağustos’ta sona erecektir. Basılabilecek token üst limiti 80 milyondur. SDAO ismini alacak token’lerin değeri 1 dolar olarak belirlenmiştir. Dağıtımı yapılmayan token’ler sistemden çıkarılacak ve herhangi bir şekilde fazladan token basılmayacaktır. Son 10 gününe girdiğimiz ön satışa katılarak yüzde 60-50 arası bonus fırsatından yararlanabilirsiniz. Ön satışa MyEtherWallet ve Mist cüzdanlarını kullanarak katılabilirsiniz.

Bu süreçte token’lerin toplam yüzde 75’i yatırımcılara dağıtılacaktır. Yüzde 23’lük bir pay proje ekibine ayrılırken geriye kalan yüzde 2 ödül kampanyasıyla dağıtılacaktır. Toplanan fonların ise yüzde 85’i güneş santrallerinin kurulumu için harcanacaktır. Yüzde 10’luk pay, Solar DAO ekibinin çalışmalarını fonlamada kullanılacaktır. Geriye kalan yüzde 5 ise diğer operasyonel işler için ayrılmıştır.

White PaperFacebookTwitterBlog

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun