X


Solana (SOL)’dan Büyük Başarı! Solana Yorumları!

Solana ekosistemindeki büyük başarı, fiyatı baskılayan 3 faktör ne? Solana yatırımcılarının bunları göz ardı etmemesi gerekiyor.
22:41
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum rakibi ağlar arasında en popüler olan alternatif Solana’dır ve popülerliği daha da artıyor gibi görünüyor. Solana’nın en büyük NFT pazarı olan Magic Eden son 24 saatte günlük işlem hacminde Opensea’yi geride bıraktı. Peki önümüzdeki günlerde Solana fiyatında bir artış görebilecek miyiz?

Solana (SOL)’dan Büyük Başarı

Solana NFT piyasası, ekosistemin önde gelen pazarı Magic Eden’deki günlük işlemlerle kendini göstermeye başlıyor. DappRadar’ın haftalık verilerine göre, Magic Eden, OpenSea’nin 50.000 işlemine karşılık yaklaşık 275.000 günlük işlem (satın almalar, teklifler ve listelemeler dahil) ile yeni bir başarıya imza attı. Magic Eden, geçen hafta 330.000 gerçek satışın (DappRadar verileri gibi teklifler ve listelemeler değil) olduğunu duyurdu. Buna göre günlük yaklaşık 47.000 işlem yapılmış.

DappRadar‘a göre, son 24 saat içinde Magic Eden 24.000 NFT yatırımcısına ev sahipliği yaparken OpenSea 41.000’i gördü. Magic Eden kullanıcıları OpenSea’den daha yüksek oranlarda işlem yapmasına rağmen satış hacmi bakımından geride kaldı. Harcanan sermaye açısından, OpenSea, Magic Eden’in 10 milyon dolarlık satışına kıyasla 35 milyon dolarlık satış hacmi günlükte ulaştı. OpenSea’de işlem gören bir NFT’nin ortalama fiyatı 700 dolar civarındayken Magic Eden’in ortalama fiyatı 123 dolarda kaldı.

OpenSea, Nisan ayı başında Solana ekosistemindeki NFT projelerine da kucak açmıştı. Ancak pazarın şimdilik %9’unu alabildi.

Solana Yorumları

Son otuz gün, kripto para birimleri için son derece düşüşlü bir zaman oldu. Sektörün toplam piyasa değeri %33 düşüşle 1,31 trilyon dolara indi. Solana ise yaklaşık %50 kayıpla 51 dolara düştü. Ağ, bir geçmiş kanıtı (PoH) mekanizmasını bir hisse kanıtı (PoS) blockchainine dahil ederek Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorununun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Solana ağı tarafından sağlanan düşük ücretler hem geliştiricileri hem de kullanıcıları cezbetti, ancak sık ağ kesintileri merkezileşme konusunda şüphe yaratmaya devam ediyor ve muhtemelen bazı yatırımcıları korkutup kaçırdı.

Yukarıdaki grafik, Solana vadeli işlemlerinin açık faizinin geçen ay %22 düşüşle şu anki 510 milyon dolara indiğini gösteriyor. Bu özellikle endişe verici çünkü daha az sayıda vadeli işlem sözleşmesi, arbitraj masalarının ve piyasa yapıcıların faaliyetlerini azaltabilir. Solana‘nın fiyat düşüşünün kesin nedenini belirlemek muhtemelen imkansız, ancak birden fazla ağ kesintisinden sonra merkezileşme sorunları, ağın DApp kullanımındaki düşüş ve türev yatırımcılarının ilgisinin azalması düşüşe katkıda bulunan üç faktör.

Temeldeki bu sorunlar fiyatı ekstra baskılamaya devam ediyor ve bir süre daha böyle devam edebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar