Algorand Coin Nedir?

Algorand ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan bir dijital para birimi ve işlem platformudur.
12:30
3 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Algorand ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan bir dijital para birimi ve işlem platformudur. Algorand Inc., kriptografi temsilcisi ve Turing ödüllü MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Algorand platformununun, uluslararası düzeyde tanınmış araştırmacılar, matematikçiler, kriptograflar ve ekonomistlerden oluşan bir ekiple kurulduğu belirtiliyor. Ayrıca platformun resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre Algorand, gerçek merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği garanti etmek için tasarlandı.

ALGO Coin Nedir?

Saygın bir teknik ekip, deneyimli iş liderliği ve güçlü bir ekosistemle, sınırsız ekonomiyi kurma ve Blockchain teknolojisini geliştirmeye devam etme yolculuklarına daha yeni başladıklarını ifade eden Algorand ekibi, “Blockchain’e özgü yaklaşımımızla anlamlı ve gelişen bir etki yaratmak için buradayız.” açıklamasını yapıyor.

Algorand, yıllarca ana akım Blockchain benimsenmesini engelleyen merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi teknik engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Algorand Nedir?

Algorand’in fikir birliği mekanizması, izinsizliğe ve PURE PROOF OF STAKE’e dayanıyor. Bu da gerçekten merkezi olmayan bir ağ içinde tam katılım, koruma ve hız sağlıyor. Bununla beraber blokların saniyeler içinde sonlandırılmasıyla birlikte, Algorand’ın işlem hacmi büyük ödeme sistemleri ve finansal ağlarla aynı seviyede yer alıyor. Ayrıca Algorand’in açıklamalarına göre platform, çatallar ve belirsizlikler olmadan anında işlem kesinliği sağlayan ilk Blockchain platformu olarak kullanıcıyla buluşuyor.

Bunların yanında Algorand Blockchain’i tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip. Bu da güçlü bir merkezi otorite ya da tek bir kontrol noktası olmadığı anlamına geliyor. Platformda her bloğu onaylamak için benzersiz bir kullanıcı komitesi rastgele ve gizlice seçiliyor.

ALGO Coin Yorumları

Platform, merkezsizliğin üç özelliğini şu şekilde sıralıyor:

  • Adillik ve Şeffaflık: Kontrol tüm bireysel ağ katılımcıları arasında dağıtılır.
  • Kesinlik: Veri manipülasyonu, kaybolması ya da tahrip olması riski yoktur.
  • Güvenlik: Saldırganın hedef alabileceği özel bir kullanıcı grubu bulunmadığından dayanıklıdır.

Algorand Yorum

Kullanıcıların Algorand Blockchain’ini kullanmak için güvenilir bir otoritenin onayına ihtiyacı bulunmuyor. Platformda tek bir kullanıcı sınıfı yer alıyor ve ağ geçidi denetleyicileri bulunmuyor.  Her katılımcı her bloğu okuyabilir ve gelecekteki bir bloğa bir işlem yazma olanağına sahiptir.

Algorand Blockchain’inde fork (çatal) uygulanmıyor. Proof-of-work protokollerinden farklı olarak zincire asla iki farklı blok eklenmiyor. Belirli bir turda onaylanmak için yalnızca bir blok gerekli imza sınırına sahip olabiliyor.

Bunun yanında Algorand’da tüm işlemler kesin… Bir blok zincire eklendiğinde kullanıcılar bu bloğun içerdiği işlemlere anında güvenebilirler. Çünkü Algorand, bloğun sonsuza kadar zincirin parçası olacağının garantisini veriyor. Algorand’ın açıklamalarına göre, internet birden fazla kullanıcı havuzuna bölünse bile yalnızca bir tek güvenli ve tutarlı Algorand zinciri mevcut olacak. Bu durum Bitcoin ve diğer çoğu kripto parada yaşanan birden fazla onay bekleme sorununa çözüm getirebilir.

Algorand Mining

Bununla beraber Algorand’de blokları onaylamak için seçilen bir komite ya da kullanıcı grubu bulunmuyor. Bunun yerine tüm kullanıcılar Algorand konsensüs protokolüne katılmak için rastgele, gizlice ve sürekli olarak seçiliyor. Algorand’daki her blok, bir sonraki blok turunda hangi kullanıcıların katılacağını belirleyen ve önceden tahmin edilemeyen yeni bir seçim sistemi ortaya koyuyor.

Algorand protokolünde katılımcılar, ağı saldırganlara karşı korumak için her blok seçiminde turu değiştiriyor ve katılmadan önce hiç kimse kullanıcıların kim olduğunu bilmiyor. Tura bir kez katılındığı zamansa herkes kimin o turda yer aldığını anında görüyor ve dolayısıyla saldırgana açık kapı kalmıyor.

Algorand Coin

Tüm bunların yanında Algorand ölçeklenme problemine getirdiği çözümleri şu şekilde sıralıyor:

  • Hiçbir hesaplama kaynağı (işlemci gücü), kripto problemlerini çözmek için boşa harcanmıyor.
  • Her yeni blok oluşturulduğunda katılım için yalnızca küçük bir kullanıcı alt grubu seçiliyor.
  • Seçili kullanıcı sayısı, toplam ağ kullanıcı sayısı arttıkça değişmiyor.
  • Kullanıcıların seçilip seçilmediklerini belirlemek için başkalarıyla iletişim kurmalarına gerek kalmıyor.
  • Ağın toplam iletişim maliyeti doğrusal olarak ölçekleniyor.
  • Bloklar genellikle saniyeler içinde sonuçlandırılıyor.

Algorand Coin Nasıl Alınır?

Dünyanın en yüksek alım-satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘den ALGO Coin satın alabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar