X


Sıcak Gelişme: Mastercard Müjdeyi Verdi! Bitcoin (BTC) 66.000 Doların Üzerinde!

Mastercard bombayı patlattı! Bitcoin (BTC) yeniden 66.000 dolara ulaştı.
22:39
8 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika’da kurulan ve banka kartlarımızdaki logosuna aşina olduğumuz Mastercard müjdeyi verdi. Visa daha önce BlockFi ile ortak şekilde kripto ödüllü kredi kartını duyurmuştu. Kısa sürede 80.000 kullanıcıya ulaşan bu kart sektördeki diğer devlerin de bu alanda adım atmasına sebep oldu.

Mastercard Müjdeyi Verdi!

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mastercard‘ın Asya Pasifik’teki tüketicilerin ve işletmelerin kripto bağlantılı Mastercard kredi, banka ve ön ödemeli kartlar almasına izin vermek için dijital varlık hizmeti şirketleri Amber Group, Bitkub ve CoinJar ile ortaklıklar kurduğunu söyledi. Kart sahipleri artık kripto paralarını anında Mastercard’ın kabul edildiği her yerde harcayabilecekleri geleneksel bir itibari para birimine çevirebilirler.

Mastercard Yeni Ödemeler Endeksi’ne göre Asya Pasifik’te ankete katılanların %45’i kripto para kullanmayı düşünüyordu. Aynı ankete katılanların %12’si ise daha önce kripto para kullandığını belirtmişti. Bu anket bile tek başına kripto paraların ne denli yaygın hale geldiğini doğruluyor.

Mastercard, Ekim ayı sonlarında ABD’deki bankaların tekliflerine kripto para birimi eklemesine izin vermek için dijital varlık platformu Bakkt ile çalıştığını söyledi.

Kripto Paralar ve Yaygın Kullanımı

Mastecard’ın küresel Crypto Card Programına katılan şirketler dünya genelinde kripto ödemelerini normalleştirmek istiyor. Özellikle Visa ve MasterCard gibi devlerin bu alanda attığı korkusuz adımlar kripto para ekosisteminin büyüme hanesi çarpan olarak yazılıyor. Sadece Türkiye’deki kredi kartı sayısı 40 milyonu aştı. Dünyada ise bu rakam milyar ile ifade ediliyor.

Sokağa çıktığınızda herhangi bir işletmeye girin, büyük ihtimalle Visa veya Mastercard ödemelerini kabul edebilecekleri pos cihazları vardır. Dünya genelinde oldukça yaygın hizmeti olan bu kuruluşların kripto odaklı çalışmaları aynı zamanda bir hayatta kalma mücadelesidir. Yıllardır ellerinde tuttukları pazar payını kaybetmek istemeyen şirketler kendilerini kripto odaklı dönüşüme mecbur hissediyor. Yakın zamanda Asya Pasifik bölgesi için atılan bu adımın Mastercard tarafından dünyanın diğer bölgelerine de taşınması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bitcoin (BTC) yazı hazırlandığı sırada haberinde etkisiyle 66.000 doların üzerinde alıcı buluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar