Sıcak Gelişme: Fed Açıklaması! Kripto Para Yatırımcıları Heyecanlı!

Federal Rezerv'den kripto para yatırımcıların umut olacak nitelikte açıklama! Piyasalar yükselişe geçecek mi? İşte ayrıntılar!
22:44
17 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz aylardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan yüksek enflasyon verilerini düşürmek adına birkaç kez faiz artırımında bulunan Federal Rezerv (Fed), izlediği politika ile kripto para piyasalarında da büyük çaplı etkilere neden olmuştu. Federal Rezerv yapmış olduğu son açıklamalarıyla kripto para ekosisteminde ilgiyi yeniden üzerine topladı!

Fed’den Kritik Mesaj

Son dönemlerde sık sık faiz artışı gerçekleştiren Federal Rezerv benzer yolu izleyip izlemeyeceği kripto para ekosisteminde tartışma konusu olmuştu. Fed yetkililerinden Kashkari konu hakkındaki açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Bir aylık verilerle ikna olamayız. Enflasyonun tırmanışının durduğundan emin olana kadar devam etmemiz gerekiyor. CPI ve PPI, enflasyonun durağanlaştığı sinyallerini gönderiyor. Umarım enflasyonun 2023 yılında düşeceği öngörüsü doğrudur.

Bununla birlikte Federal Rezerv açıklamalarında, uzun süredir düşürülmesi adına mücadele edilen enflasyon verilerinin 2023 yılı içerisinde öngörülen düşüşün gerçekleşmesi durumunda art arda gelen faiz artımlarının azalacağının sinyalini verdi. Ayrıca faiz politikasının yönünün enflasyon verilerine de bağlı olduğu belirtiliyor. Federal Rezerv yetkilisi Kashkari konu hakkındaki açıklamalarında şunları söyledi:

Eğer bu tahminler doğruysa 2023 yılında faiz artışlarının durmasını tahmin ediyoruz. Faiz politikası enflasyon verisine göre belirlenecek.

Kripto Paralarda Rahatlama Olabilir

Öte yandan ABD’nin enflasyon verilerinin düşürülmesi amacıyla üst üste gerçekleştirdiği faiz artırım stratejisi kripto para ekosistemine dolaylı yoldan zarar verdiği öne sürülüyor. 2023 yılı içerisinde öngörülen durumun gerçekleşmesi durumunda kripto para yatırımcılarının zorlu piyasa koşullarından bir nebze olsun rahatlayacağı belirtildi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde tanınan isim Sam Bankman-Friend’in CEO’luğunu yaptığı önde gelen kripto para borsası FTX’in iflas etmesi de ekosistemi oldukça etkiledi. Faiz artırımları ve yine geçtiğimiz aylarda Terra (LUNA) ekosisteminin çöküşüyle ağır darbeler alan kripto para ekosistemi, yeni gelen sıkıntılarla mücadelesi ne kadar sürecek henüz bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar