Sıcak Gelişme! DeFi Tabanlı Altcoin Hacklendi: Fiyat Sert Çakıldı!

Son zamanlarda büyük krizlere ve hacklenmelere tanıklık eden kripto para piyasasında sular durulmuyor. 
11:36
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda büyük krizlere ve hacklenmelere tanıklık eden kripto para piyasasında sular durulmuyor.

Hedefte Acala Var: AUSD, Alarm Veriyor

Yine bir Merkeziyetsiz Finans (DeFi) tabanlı altcoin, hacklendi. Bu sefer kurban, Polkadot’un ekosisteminde bulunan Acala oldu. Polkadot’un aUSD ekosistemine ev sahipliği yapan merkeziyetisz finans ağı, resmi Twitter hesabı aracılığıyla ağdaki hack olayı sonrası “yapılandırma sorunlarının” artmasının ardından operasyonların durdurulduğunu açıkladı. Krtik gelişme sonrası ,platformun kullanıcılarından endişe dolu yorumlar geldi. Ekip yaptığı açıklamada ”aUSD’yi etkileyen Honzon protokolünde bir yapılandırma sorununu fark ettik. Sorunu araştırıp çözmeye çalışırken Acala’daki operasyonları durdurma kararı aldık. Normal ağ çalışmasına döndüğümüzde geri bildirimde bulunacağız.”  ifadelerine yer verdi.

Ağa erişim sağladıktan sonra, bilgisayar korsanlarının 1,2 milyar aUSD’nin üzerinde coin çalındığı iddia edildi. Bu, altcoin’in anında %70 oranında düşmesine neden oldu. Bu raporun yayınlandığı tarihte, piyasa hissiyatı oldukça düşüş eğiliminde olduğundan, aUSD hala ivme kaybetmeye dvam ediyor. Kritik saldırı, USD’nin 30 Haziran’dan bu yana ilk kez 1,03 dolara yükselmesinden kısa bir süre sonra geldi. Altcoin, o zamandan beri 0,88 dolara düştü. Mevcut sorun çözülene kadar, varlık ve platformu için sırada ne olduğunu söylemek mümkün değil. Polkadot ekosistemi nin yerel stablecoin’i olan aUSD, merkeziyetisiz bir yapıya sahip. aUSD teminatlı, kripto destekli bir stablecoin konumunda. Şubat 2022’de piyasaya sürülen aUSD, Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP’ler) sistemi aracılığıyla basıldı. Stablecoin, dolara endeklenmiş durumda. Böylece 1 aUSD, 1 dolara eşit konumda.

DeFi Saldırıları, Gündemden Düşmüyor

Acala’da olduğu gibi, bu yıl diğer birçok DeFi protokolü saldırıya uğradı. Ağustos ayının başlarında CurveFinance, bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Daha sonra DeFi protokolünün yaklaşık 570.000 dolar kaybettiği ortaya çıktı. Benzer şekilde, Mart ayında, başka bir DeFi borç verme ve kredi protokolü Fortress, hack saldırısı sonrasında  3 milyon dolar kaybetti

Hack saldırıları,piyasa için hala büyük risk teşkil etse de halihazırda, geçen yılki hack saldırıların sayısı çok daha fazla idi. 2021’de 12’den fazla DeFi platformu saldırıya uğradı ve bu da 11 milyar doların üzerinde  kayıpla sonuçlandı. Hack saldırıları, projelerin kusurlarını keşfetmesine yardımcı olurken uzun vadede  güvenlik tedbirlerini artırmaya zorluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar