Sıcak Gelişme: Binance CEO’su Konuşuyor! Bundan Sonra Ne Olacak?

Özet

  • Binance güvenilir mi? Popüler kripto para borsası ABD'li düzenleyicilerin hedefinde ve şu an gelen açıklamalar kritik.
16:12
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları SEC ve New York düzenleyicisinin son hamleleri nedeniyle birkaç gündür düşüyordu. Artık BUSD en büyük üçüncü stablecoin olmayacak çünkü ABD yeni token ihracını yasakladı. Sadece itfalara (token yakıp nakit dolar iadesi süreci) izin verileceği için dolaşım arzı hızla azalacak ve önümüzdeki yıl sıfıra yaklaşacak. Peki ya Binance ne yapacak?

Binance Açıklamaları

Artık BUSD pariteleri borsadan kaldırılacak. Yavaş yavaş pariteleri azaltacak olan Binance BUSD rezervlerini de USDT gibi alternatiflere dönüştürmek zorunda kalacak. Paxos ise bu süreçte token basımlarını durdurmuş olsa da SEC’e karşı dava açacağını söyledi. Hem staking hem de stablecoin noktasında ABD’li düzenleyiciler aniden saldırgan bir tavır takınmaya başladı ve bu durum kripto para piyasalarını tehdit ediyor.

Yazı hazırlandığı sırada Binance CEO’su CZ güncel duruma dair görüşlerini aktarmak için Twitter Space Binance AMA (CEO’ya her şeyi sor) etkinliğinde konuşuyor. CZ şunları söyledi;

“ABD doları dışında daha fazla stablecoine ihtiyacımız var. Singapur doları ve Japon yeni gibi farklı itibari para birimleri için stablecoinleri destekleyeceğiz. Japon yeni için Binance zaten süreci devam ettiriyor. BUSD ayrıldıktan sonra, daha fazla USD stablecoin ortaya çıkacak ve Binance daha fazla USD stablecoin ile iş birliği yapacak.”

USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle geçtiğimiz yıl Binance borsasını düzenleyicilere şikâyet etmişti. Bu yeni ortaya çıkıyor ve CZ muhtemelen bizi şikâyet eden, kuyumuzu kazan rakiplerimiz var derken bunu da kastediyordu. Herkes muhatabın direkt olarak FTX olduğunu düşünmüştü. Buna göre USDC desteği geri dönmeyebilir.

Binance Güvenli Mi?

Bugün borsadan 1 milyar doların üzerinde çıkış oldu ve ABD’li düzenleyicilerin Binance borsasını hedef alması riski var. Bu risk yatırımcıları endişelendirse de CZ rahat görünüyordu. Bloomberg haberine göre hali hazırda BNB nedeniyle bir ön soruşturma devam ediyor ve son Paxos gelişmesi buz dağının görünen yüzüne odaklandığımız ihtimalini akla getiriyor. CZ şunları söyledi;

Luna ve FTX’ten sonra düzenleyiciler çok daha sıkı bir tutum takınıyor. Birçok geleneksel banka artık kripto para şirketleriyle iş birliği yapmıyor ve çok dikkatli davranıyor. Binance bazı geleneksel bankacılık ortaklarını kaybetti ve bu da kısa vadede sektöre zarar verebilir.”

Binance daha önce de başka ortaklar aradıklarını duyurdu. Ayrıca CZ herhangi bir NFT tutmadığını da söyledi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI