Reklam

Siacoin (SC) Nedir? Nasıl Çalışır?

Siacoin bir stablecoin olarak karşımıza çıkıyor.
13:00
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasının istikrarlı para birimlerinden Siacoin’i, blockchain altyapılı merkezsiz bir bulut depolama platformu olarak tanımlayabiliriz.

Siacoin Nedir?

Platform bulut depolama konseptini tamamen değiştirmek için yola çıktı. Sia depolama platformu hard diskin az kullanılan kısmının kullanıldığı bir veri depolama marketi geliştirdi. Market geleneksel bulut depolama platformlarına göre daha güvenilir ve daha düşük masraflı. Şimdi Siacoin’in öne çıkan özelliklerine kısa kısa göz atalım.

Siacoin Nasıl Çalışır?

Tamamen gizli: Sia platformu dosyalarınızı önce şifreler, sonra merkezsiz bir ağa dağıtır. Özel, şifrelenmiş anahtarları ve kişisel verilerinizi bizzat siz kontrol edersiniz. Geleneksel bulut depolama platformlarının aksine, harici bir şirket veya üçüncü bir parti kesinlikle dosyalarınıza erişemez veya dosyalarınızı kontrol edemez.

Daha düşük masraflı: Piyasada faaliyet gösteren bulut depolama platformlarına kıyasla Sia’nın merkezsiz bulut depolama sistemi %90 daha az masraf çıkarır. Örnek vermek gerekirse; Amazon S3 platformunda 1 TB boyutundaki dosyalarınızı 1 ay boyunca depolamak isterseniz 23 dolar ödemeniz gerekir. Sia’da ise bu ücret yalnızca 2 dolar.

Büyük dosyaların dağıtılması: Sia gereğinden büyük dosyaları dünyanın dört bir yanındaki node’lara dağıtır ve dosyaları bu node’larda depolar. Dolayısıyla tek bir noktada sorun çıkma ihtimalini ortadan kaldırır ve geleneksel bulut depolama platformlarının sunduğu hizmetle rekabet edebilecek bir hizmet sunar.

Açık kaynaklı: Tamamen açık kaynaklı Sia yazılımına lider yazılım mühendisleri katkıda bulunuyor. İddialı geliştiricilerden oluşan ekip de Sia API’ında inovatif uygulamalar geliştiriyor.

Blockchain temelli market: Sia blockchain temelli Sia marketi, kullanıcılara depolama hizmeti sunan kişileri bir araya getirir. Oluşan rekabet ortamında kullanıcılar olası en düşük fiyatı öder. Kiracılar ödemeyi Siacoin’le yapar. Siacoin’ler ise kazılabilir ve alınıp satılabilir.

Siacoin (SC) Nereden Alınır?

Piyasa değeri en yüksek 69. kripto para Siacoin (SC) bu yazının hazırlandığı sırada 0.0014 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 60 milyon dolar. Siacoin Binance borsasından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar