reklamı kapat

SEICO Modeli Yatırım Risklerini Azaltacak

21 Haziran 2018
  • Coin TürkCoin Türk

İngiltere’nin başkenti Londra’da “Kripto Para Nasıl Geliştirilir” isimli bir konferans düzenlendi. ICO yatırımı üzerine uzmanlaşmış isimler bu ayın başında düzenlenen konferansta bir araya gelerek SE-ICO modeli üzerine düşüncelerini paylaştı. Alışılageldik ICO’ların geliştirilmiş bir versiyonu olarak ifade edilen yeni model yatırımcıların süreçteki çeşitli risklerden korunmasını hedefliyor.

SEICO kelimesi “güvenli ve garanti edilmiş ICO” anlamına gelen İngilizce ifadenin kısaltılmasıyla türetilmiş. SEICO modelini, yatırımcıların hareketli piyasa değişimleri karşısında korunmasını ve piyasadan faydalanmasını sağlayacak yenilikçi bir girişim olarak tanımlayabiliriz. Güvenli ICO ve garanti edilmiş ICO adı verilen iki farklı formdan oluşan SEICO yatırım risklerini azaltıyor ve yatırımcıya esnek olanaklar sunuyor.

SEICO’yu daha iyi anlamak adına bu yeni modeli oluşturan formlara birlikte göz atalım.

Güvenli ICO nedir?

Güvenli ICO formu “ICO iştira (satın alma) hakkı” tarafından korunan bir ICO şeklinde ifade edilebilir. Buna göre yatırımcı satın alınmak istenilen ICO paketinin bir kısmını önceden ödüyor. Eğer projenin token’leri yükselişe geçerse yatırımcı ICO’nun ilk fiyatı üzerinden kalan kısmı da ödeyerek daha çok token sahibi olabiliyor. Örneğin Gamze Hanım 5,000 dolar değerindeki “10,000 token’lik Güvenli ICO paketi” için 500 dolar ödemiş olsun. Kendisi bu durumda 1,000 token’e sahip olacak. Daha sonra token fiyatının arttığını varsayalım. Gamze Hanım dilerse 4,500 dolar daha ödeyerek kalan 9,000 token’i satın alabilecek ve kâr elde edebilecek.

Avantajı: ICO yatırımlarının risklerini en aza indirgiyor. Yatırım yapılan proje düşüşe geçse ya da başarısız olsa dahi yatırımcı ilk miktarın yalnızca %10’unu kaybediyor. Proje iyi giderse de yatırımcı ilk miktarın tamamını satın alabilme hakkına sahip oluyor.

Dezavantajı: ICO’larda görülebilecek fiyat artışı BTC ve ETH gibi popüler coin’lerdeki artışla eşit olmayabilir. Yatırımcı kâr etse de BTC/ETH kadar kazanamayabilir.

Garanti edilmiş ICO nedir?

Garanti edilmiş ICO’lar ödeme yapılan para biriminin sahip olduğu değer aracılığıyla güvence altına alınıyor. Bu para birimleri genellikle BTC ya da ETH oluyor. Token satışının ardından BTC/ETH artışına devam ederse, yatırım yapılan proje halen gelişim aşamasında olsa dahi kullanıcıların kaçırdığı bu fark tazmin edilecek. Bu durum garanti edilmiş ICO formunun getirdiği en önemli avantaj olarak ifade ediliyor. Örneğin Gamze Hanım garanti edilmiş ICO’lardan birisine ETH fiyatı 500 dolardayken 1 eth yatırım yapmış olsun. Daha sonra ETH fiyatının 800 dolara çıktığını varsayalım. Bu durumda Gamze Hanım 300 dolarlık farkın geri ödemesini dilediği zaman alabilecek. Kendisi bu sayede ETH fiyatındaki artıştan mahrum kalmamış olacak. Öte yandan ETH 400 dolara düşerse Gamze Hanım’ın yatırımı halen 500 dolarlık fiyat üzerinden değerlendirilecek. Bu sayede yatırımcının zarar görme riski ortadan kaldırılıyor.

Avantaj: Yatırımcılar için çift kâr olanağı yaratılıyor.

Dezavantaj: ICO başarısız olursa yatırımcılar kayba uğrayabilir.

Yukarıda ifade edilenleri göz önünde bulundurarak SEICO’nun ICO’larda bir devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu söylebiliriz. Bahsettiğimiz iki ICO formu bir araya geldiğinde yatırımcıların büyük oranda korunduğu bir hizmet ortaya çıkıyor.

İlk SEICO projesi Fondo Coin ve potansiyeli

SEICO ve borsa merkezli coin modellerinin muhteşem bir birleşimi şeklinde karşımız çıkan Fondo Coin şimdiye dek birçok yatırımcı tarafından kabul gördü. Bilinen diğer borsa merkezli token’leri Binance Coin, Kucoin Share ya da Huobi Token şeklinde örneklendirebiliriz.

Fondo Coin (FDC) satın almak isteyen yatırımcılar diledikleri yatırım paketini seçerek kâr oranlarına karar verebiliyor ve yatırımlarının risk oranını buna göre ayarlayabiliyor. Güvenli FDC paketini tercih eden kullanıcılar ilk etapta yatırımlarının değerinin yalnızca %10’unu ödeyecek ve Güvenli ICO’da bahsettiğimiz haklara sahip olacak. Garanti edilmiş FDC paketinde ise yatırımcıların piyasa artışında zarar etmemeleri güvence altına alınıyor.

Adet fiyatı 0,4 dolar olarak belirlenen FDC’ler kullanıcılarına benzersiz imkanlar sunuyor. Satışa katılarak bu imkanlardan siz de faydalanabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.