Reklam

SEC’nin ETF Onayı ve Kripto Para Ekosisteminin Artan Piyasa Değeri

SEC'nin, Bitcoin Vadeli ETF onayının ardından kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri ile işlem hacimleri yükselişte.
17:20
16 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

15 Ekim Cuma günü Bitcoin (BTC), Nisan ayından bu yana ilk kez 60.000 dolar fiyat seviyesini aşarken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da ProShares Bitcoin Vadeli ETF‘ini resmen onayladı.

ETF Onayı ve Fiyat Artışı

Bitcoin’deki bu yükseliş hareketi, SEC‘nin ilk BTC ETF’ini ilerleyen haftalarda onaylayacağına dair söylentiler ile körüklendi. Ardından arka arkaya duyurulan resmi gelişmeler de, bu fiyat artışına ivme kazandırdı. ETF onayın ertesinde 62.000 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, ufak bir düzeltme hareketi yapsa da 60.000 dolar seviyelerini korumayı başardı ve tekrardan 61.000 dolara bir yükseliş hareketi başlattı.

Toplam Piyasa Değerindeki Yükseliş

Tüm bu yükseliş ve ETF onayı esnasında da kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri, 2,6 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin’in 14 Nisan 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinde iken kripto paraların küresel piyasa değerinin 2,19 olduğuna dikkat çeken analistler, lider kripto para birimi Bitcoin’in yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını düşünüyor.

İşlem Hacimler Yükselişte

Piyasa değerindeki artışın yanı sıra, kripto para piyasasının son 24 saatteki toplam işlem hacmi %0,72’lik bir artışla 116,23 milyar dolar oldu. Aynı zamanda, 24 saatlik DeFi hacmi 14,97 milyar dolar ile tüm kripto para piyasasının toplam işlem hacminin %12,88’ini oluşturdu.

Ekim ayının başından bu yana yukarı yönlü fiyat hareketleri kaydeden Bitcoin (BTC), yazının yazıldığı an itibariyle 1,15 trilyon dolarlık piyasa değeri ile 61.300 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar