X


SEC’in Başlattığı Soruşturma Kapsamında 1Broker.com FBI Tarafından Kapatıldı

FBI, kayıt dışı bir şekilde menkul kıymete dayalı swap satışı yaptığı gerekçesiyle 1Broker.com'u kapattı.
15:00
28 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Son aylarda BitMEX’le birlikte yıldızı parlayan borsalardan 1Broker, Federal Bureau of Investigation (FBI) tarafından kapatıldı. SEC ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), 27 Eylül’de 1Pool Ltd. olarak da bilinen 1Broker.com’a ve CEO’su Patrick Brunner’a karşı soruşturma başlatmıştı.

1Broker.com, kullanıcılarının Bitcoin kullanarak uluslararası döviz piyasası olarak da bilinen foreks yatırım araçlarıyla işlem yapmasına olanak tanıyordu. Ayrıca platform üzerinden kaldıraçlı işlemler de gerçekleştirilebiliyordu. Ülkemizde de başkalarının yaptığı işlemleri kopyalama (Copy Trading) özelliğiyle gündeme gelen 1Broker’ın kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu yine Türk yatırımcılar oluşturuyordu. 1Broker.com birçok köklü kripto para borsasının kullandığı Müşterini Tanı (KYC) Para Aklamayı Önleme (Anti Money Laundering) standartlarını kullanmamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Yani sadece e-posta hesabınızın olması sisteme kaydolmak için yeterliydi.

SEC’in yayımladığı yazılı açıklamada 1Pool’un lisanssız bir şekilde dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların menkul kıymete dayalı swap’leri alıp satmasına olanak tanıdığı belirtildi. Federal Bureau of Investigation’a (FBI) bağlı ajanlar tarafından 1Broker.com platformuna operasyon başlatıldı. Platforma ABD’den kaydolan ajanlar menkul kıymete dayalı swap’ler satın alabiliyordu.

1Broker.com ABD’de de hizmet vermesine karşın ABD’nin menkul kıymet yasası tarafından zorunlu kılınan ihtiyari yatırım eşiklerini karşılayamıyordu. Ayrıca 1Broker.com’un SEC’e kayıtlı bir menkul kıymete dayalı swap satıcısı olmaması nedeniyle site soruşturma kapsamında FBI tarafından ele geçirildi ve kapatıldı.

FBI, kayıt dışı swap satıcısı olarak faaliyet gösteren şirketin kara para aklama ve elektronik sahtekarlık yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle “1Broker.com” alan adını ele geçirildiğini duyurdu. 1Pool Ltd. ise resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada 1Broker.com’un SEC tarafından kapatıldığını ve artık alım satım işlemlerinin erişilebilir olmadığını açıkladı. Fonlarının ve veritabanlarının bu durumdan etkilenmediğini belirten 1Pool Ltd. yatırımcıların çekim taleplerini karşılamak için yetkililerden izin almak zorunda olduklarını kaydetti.

Kaynak: www.fbi.gov

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar