SEC Ripple’a Dava Açtı Ama İşler Göründüğü Gibi Olmayabilir Mi?

SEC’in açtığı davanın perde arkasında neler oluyor?
10:50
26 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple genel danışmanı Stu Alderoty, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) San Francisco merkezli ödeme şirketine karşı açtığı davanın merkezinde tek bir yasal soru olduğunu ifade etti.

SEC’in Ripple Davası

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu hafta başında hem Ripple’a bir şirket olarak hem de CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucusu Chris Larsen’a dava açtı. Açılan davaya göre XRP token’ları kayıtsız bir menkul kıymet olarak piyasaya sürüldü, hala kayıtsız menkul kıymet olarak kullanılmaya devam ediyor ve bu sayede çok büyük kazançlar elde edildi.

Daha SEC resmi açıklamasını yapmadan önce Ripple’a karşı dava açacağı haberleri gündeme gelmişti ve XRp düşüşe geçmişti. SEC’in resmi açıklamalarının ardından ise XRP adeta çakıldı ve 0,21 dolar seviyesine kadar geriledi. Sonrasında panik havasının dinmesinin ardından yükselmeye başlayan XRP 0,37 dolar bandına kadar çıktı. Ama dün Bitstamp borsasının XRP’yi delist etmesinin duyulmasının ardından yeniden düşüş başladı.

Bunlara ek olarak CEO Garlinghouse SEC davası ile ilgili yaptığı açıklamalarda aslında SEC’in sadece Ripple’a karşı değil tüm kripto para ekosistemine karşı dava açtığını ve kendilerinin bu konuda pes etmeyeceklerini dile getirdi.

Davanın Merkezindeki Yasal Soru

Alderoty yaptığı açıklamalarda, 2013 yılına dayanan SEC şikayetinin neden yedi yıldır yapılmadığını sorguluyor.

Ayrıca SEC’in tüm hikayeyi açıklamadığını ifade eden Alderoty konuyla ilgili olarak, “Dolandırıcılık veya yanlış beyan iddiaları yoktur. Yasal bir soru var: Ripple’ın XRP dağıtımlarından bazıları bir yatırım sözleşmesi oluşturdu mu? Mahkemede dava açmak ve sektöre hak ettiği netliği sağlamak için sabırsızlanıyoruz. Her zaman olduğu gibi SEC, gerçekleri, alıntıları vb. seçti ve kısalttı. Örneğin, 2018 boyunca Ripple’ın XRP satışlarının küresel XRP hacminin yalnızca %0,095 ile %0,43’ünü temsil ettiğini ve 2019’un birinci çeyreğinde bu satışların toplam işlem hacminin %0,22’sini oluşturduğundan bahsedilmiyor.” ifadelerini kullandı.

Ripple Bakış Açısı

Ripple’ın avukatı bunlara ek olarak SEC’in daha önce alınan kararlardan bağımsız hareket etmeye çalıştığını ifade ediyor. 2015 yılında ABD hükümetinin XRP‘nin dijital para birimi olduğu sonucuna vardığını hatırlatan avukat, “Son kontrol ettiğimde, SEC hala ABD hükümetinin bir parçası.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da yaptığı son açıklamalarda, tüm dünyaya davanın Ripple açısında nasıl göründüğünü yakın zamanda açıklayacaklarını dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar