SEC, “Kaldıraç Ve Short İşlem İçeren” İki Bitcoin ETF’ini Reddetti!

SEC, iki ETF reddi ile, kaldıraçlı Bitcoin fonlarının onaylanmayacağı mesajını, piyasaya net bir şekilde verdi.
17:10
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Valkyrie’nin kaldıraçlı Bitcoin ETF’i ile Direxion’ın “short pozisyon” açabilme özelliği olan ETF’i olmak üzere, iki ETF’i reddettiği bildirildi.

Onaylanan ETF’lerle Birlikte, Çok Sayıda Başvuru Geldi

SEC’nin Vadeli Bitcoin ETF‘i onayı ile beraber lider kripto para birimi Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine yükseldi ve piyasadaki birçok kripto para yukarı yönlü fiyat hareketleri kaydetti. ETF onayı ile birlikte gelen yukarı yönlü fiyat hareketleri, birçok kurumu da kripto para birimi hizmetleri verme konusunda önemli ölçüde teşvik etti. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, başvurulan her fonu onaylamayacağını iki ETF reddi ile piyasalara net bir şekilde gösterdi.

SEC’den Net Cevap

SEC, Valkyrie’nin 1.25 kat işlem açılabilen kaldıraçlı Bitcoin ETF’ine ve Direxion şirketinin sunduğu, Bitcoin’e “short poizsyon” açılmasına olanak sağlayan ETF’ine kısa bir süre içerisinde net bir cevap vererek, başvuruları reddeti. ABD medyasında yer alan haberlere göre konuya ilişkin uzman isimler, SEC’nin amacının, Bitcoin yatırım ürünlerini kaldıraçsız fonlar ile sınırlandırmak olduğunu dile getirdi.

Grayscale’in Başvurusu Onaylanabilir mi?

İki ETF reddi haberini ilk olarak paylaşan, Bloomberg’in ETF stratejisti Eric Balchunas oldu. Balchunas, Grayscale’in Bitcoin Trust’ının (GBTC), Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme talebinin de, 9 ay içerisinde onaylanabileceğini söyledi. GBTC’yi Bitcoin ETF’ine dönüştürmek için ABD’nin en büyük ve en eski bankalarından biri olan BNY Mellon ile anlaşan Grayscale, SEC’den onay alabilmek adına gerekli adımları atmaya başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar