SEC Başkanı DeFi ve Stablecoinler Hakkında Açıklama Yaptı!

SEC Başkanı Gensler, DeFi'nin önemli bir yenilik olduğunu düşünüyor. Ancak bazı sorunlar var.
21:30
1 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

DACOM Summit 2021 etkinliğine çevrimiçi olarak katılan Gary Gensler önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce blockchain ve kripto paralarla alakalı gayet ılımlı açıklamalarda bulunan SEC Başkanı, ilk vadeli Bitcoin ETF’sine de onay veren isim olarak biliniyor. MIT’de verdiği blockchain ve Bitcoin derslerinden de bu alana yabancı olmadığını görüyoruz.

SEC Başkanı Stablecoin Açıklaması

Stablecoinlerin birçok fayda ürettiğini kabul eden Gensler, ekosisteme bunların önemli katkılar sağladığını kabul ediyor. Fakat sağladığı artıların yanında stablecoinlerin bazı negatif yönleri olduğunu da hatırlatmaktan geri durmuyor.

Gensler tarafından sayılan negatif yönler ise şunlardır:

  • Kara para aklamaya sağladığı kolaylık, Gensler bazı art niyetli kişilerin kara para aklama faaliyetlerinde stablecoinleri rahatlıkla kullandığını düşünüyor.
  • Vergi kaçakçılığı ise stablecoinlerin diğer kötü amaçlı kullanım yollarındandır. Kayıt dışı şekilde paranın özgürce hareket ettirilebilmesi devletlere ileride daha büyük vergi kayıpları yaşatabilir.

Bunların yanı sıra stablecoin ihraççılarının belirsiz yasalara tabi olması yatırımcıların ileride yaşayabileceği kayıplara da kapı arayabilir. Başkan Gensler, çevrimiçi olarak katıldığı etkinlikte soru almadığı için sosyal medyada da eleştiri yağmuruna tutuldu.

SEC ve DeFi

Gary Gensler, DeFi‘nin “gerçek yenilik” sunabileceğine inanıyor, ancak sektörün mevzuata uygunluk olmadan ayakta kalamayacağını savunmaya da devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Başkanı Gary Gensler, Jay Clayton ile Digital Asset Compliance & Market Integrity Summit’te bazı önemli detaylara değindi. Bunlardan ilki stablecoinler hakkında yaptığı yorumlardır.

Gensler, merkezi olmayan finansın inovasyonun kaynağı olabileceğine inanırken, bunun mevcut düzenleyici çerçeveye girmesi gerektiğini iddia ediyor:

DeFi ile ilgili yenilik gerçek olabilir, ancak düzenleyici çerçevenin dışında kalırlarsa kalıcı olmazlar”.

Gensler ayrıca bazı DeFi projelerinin merkezileştirilmesi konusundaki endişelerini dile getirdi ve bu tür projelerin amacının mevcut kara para aklamayı önleme yasalarından kaçınmak olabileceğini ima etti.

Yani Gensler merkeziyetsizliğin istismar edilebilmesinden ve DeFi’lerin merkezileşmesinden de endişe duyuyor. Lending hizmeti vermek isteyen kripto para şirketlerini de ele alan SEC Başkanı “bizimle istişare edin” mesajı verdi. Bunu yakın zamanda yapan Coinbase, SEC tarafından soruşturmayla tehdit edilmişti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar