Reklam

SEC Açıkladı XRP Düştükçe Düştü! Ripple Ve SEC Resmi Olarak Karşı Karşıya!

SEC, Ripple’a karşı dava açtığını resmi olarak açıkladı.
07:18
23 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirket olarak Ripple’a ve ayrıca Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve kurucu ortağı Christian Larsen’a karşı resmen yasal işlem başlattı. Konunun ayak sesleri dün duyulmuştu ve söylentilerin hemen arkasından resmi açıklama SEC’ten geldi.

Ripple ve SEC Karşı Karşıya

Ortaya çıkan bilgilere göre Manhattan’daki federal bölge mahkemesine yapılan suçlamalarda komisyon, XRP token’ının bir menkul kıymet olarak sınıflandırıldığını iddia ediyor. Bu sebeple de hem Ripple hem de iki üst düzey yönetici kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçlanıyor. SEC ayrıca, Ripple’ın XRP’yi “işgücü ve piyasa oluşturma hizmetleri” için dağıttığını, Garlinghouse ve Larsen’in 600 milyon dolar olarak tahmin edilen kişisel XRP satışlarını kaydetmede de başarısız olduğunu iddia ediyor.

SEC’in Uygulama Bölümü direktörü Stephanie Avakian konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu eylemler potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işleri ve sağlam kamu piyasası sistemimiz için temel olan diğer önemli uzun süreli korumalar hakkında yeterli açıklamalardan mahrum bıraktı.” ifadelerini kullandı.

SEC Neye Karşı Çıkıyor?

SEC düzenlemelerine göre, bireyler ve kripto firmaları, menkul kıymet olarak nitelendirilirlerse tekliflerini komisyona kaydettirmeleri veya bir muafiyet kapsamında kaydetmelidir. Bununla birlikte hangi token’ların menkul kıymet olarak nitelendirileceği ise son derece tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Kripto endüstrisi uzun süredir SEC’den veya konuyla ilgili yeni mevzuattan netlik bekliyor.

Bunlara ek olarak SEC, Garlinghouse ve Larsen’in Ripple‘a yatırım yaparken de gerekli yasaları yerine getirmediklerini ve kişisel karlarında da XRP ile ilgili herhangi bir kayıt işlemi gerçekleştirmediklerini dile getirdi. Dolayısıyla firma ve iki lideri, kazançlarının yanı sıra sivil cezalarla da karşı karşıya kalabilir.

Öte yandan CEO Galinghouse SEC’in yeniliklere karşı olduğunu, bu noktada tek hedeflerinin Ripple olmadığını ve kripto para ekosistemine karşı savaş açtıklarını dile getirdi. Ayrıca Ripple yönetim kurulu üyesi ve SBI Holdings CEO’su Yoshitaka Kitao, Ripple’ın nihai kararda galip geleceği konusunda iyimser olduğunu belirtti. Kitao, Japonya’nın finansal düzenleyicisinin XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığını zaten açıkça belirttiğine inandığını ve ABD düzenleyicilerinden de benzer bir sonuç beklediğini ifade etti.

Ripple Fiyatında Büyük Düşüş

XRP fiyatı dün söylentilerin ortaya çıkması ile birlikte zaten büyük bir düşüşe geçmişti ve piyasada pozitif hareketler yaşanırken dahi XRP fiyatının yüzde 15’in üzerinde düştüğü görülmüştü. Görünüşe göre XRP düşüşü devam ediyor ve bir süre daha Ripple’ı zor günler bekliyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,4075 dolardan işlem gören XRP’nin 0,40 doların alt sınırına ulaşması ve düşüş grafiğinin devam etmesi endişe yaratıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar