X

Satoshi Nakamoto Kim? Elon Musk’tan Dikkat Çeken Satoshi Nakamoto Açıklaması

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu hakkında açıklamalarda bulundu.
10:30
29 Aralık 2021
Satoshi Nakamoto Kim? Elon Musk'tan Dikkat Çeken Satoshi Nakamoto Açıklaması
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Lex Fridman ile yaptığı bir podcast’te Bitcoin‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğu hakkındaki söylentileri bir kez daha yalanladı.

Elon Musk’ın Dikkat Çeken Satoshi Nakamoto Açıklaması

Milyarder iş insanı lider kripto para birimi Bitcoin‘in yaratıcısı olduğunu reddeden bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo‘nun, dünyanın ilk kripto para biriminin yaratılmasına yol açan fikirlerin itilmesinden esas olarak sorumlu olduğunu savunuyor.

Musk, Nick Szabo hakkında yaptığı söylemlerde şu ifadelere yer verdi;

Nakamoto olmadığını iddia ediyor ama emin değilim. Bu ne burada ne de orada, ancak Bitcoin‘in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu görünüyor.

Bitcoin Hızı Komik Derecede Düşük

Elon Musk ayrıca Bitcoin’in gecikme süresi çok uzun olduğu için lider kripto para biriminin bir servet deposu olarak yararlı olduğunu, ancak ödemeler için bir para birimi olarak işe yaramaz olduğunu belirtti.

Ek olarak Musk, Dogecoin‘in lider kripto para birimine kıyasla çok daha yüksek işlem hacmi kabiliyetine ve çok daha düşük ücretlere sahip olduğunun altını çizdi ve şöyle söyledi;

Şu anda, bir Bitcoin işlemi yapmak istiyorsanız, bu işlemi yapmanın fiyatı çok yüksektir, bu yüzden onu çoğu şey için etkili bir şekilde kullanamazsınız ve hatta yüksek hacme bile ölçekleyemezsiniz.

Küçük bir blok boyutuna sahip olmak mantıklıydı ve 2008’de nispeten zayıf internet altyapısı nedeniyle uzun bir senkronizasyon süresi uygundu, ancak Musk’a göre Bitcoin’in hızı şu anda “komik derecede düşük”.

Musk ayrıca, kullanmak için daha fazla teşvik olduğu için enflasyonist özellikleri nedeniyle övdü popüler şaka para birimi Dogecoin’e övgüler yağdırdı;

“Bir para birimi çok deflasyonistse… bir para biriminin zaman içinde değerinin artması bekleniyorsa, onu harcama konusunda isteksizlik vardır.”

Mars’ta Dogecoin Yok

Dogecoin‘in Mars’ta kullanılıp kullanılmayacağı sorulduğunda Musk, ışık hızı nedeniyle işlemleri senkronize etmenin zor olacağı için Kızıl Gezegen’in farklı bir para birimine sahip olmak zorunda kalacağını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar