Santiment Verileri Açıklandı! Bu Altcoin’deki Yükseliş Bitmedi!

12.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük 8'nci kripto parası olan Cardano (ADA) yılın başından bu yana yatırımcıların radarında olmaya devam ediyor.
10:01
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

12.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük 8’nci kripto parası olan Cardano (ADA) yılın başından bu yana yatırımcıların radarında olmaya devam ediyor. ADA, 2023’ün ilk gününden bu yana yüzde 45’in üzerinde değer kazandı.

Cardano Blockchain’indeki Balina İşlemleri Arttı

ADA fiyatındaki artışının ardındaki neden Cardano’daki güçlü balina aktivitesi oldu. Raporlara göre, Cardano Blockchain‘i üzerinde gerçekleşen balina işlemleri Şubat ayının başından bu yana ciddi bir artış gösterdi. Şubat ayının ilk yarısındaki ortalama balina işlemi, 100 bin dolar veya daha fazla değerde günde yaklaşık bin 700 işlemle kaydedildi. Bu, geçen ay Ocak ayında gerçekleşen günlük ortalama 300 işlemden beş kat daha fazla.

Benzer şekilde, kripto para borsası FTX‘in iflasından bu yana balina ve köpekbalığı seviyesinde ADA birikimini de hızla artıyor.On-chain (zincir üstü) veri sağlayıcısı Santiment konuya ilişkin yaptığı bildirimde şu notu düştü:

10 bin ila 10 milyon ADA tutan balina ve köpekbalığı seviyesi adresler 659.53 milyon ADA biriktirdi. Biriktirilen ADA’lar 235.5 milyon dolara denk geliyor. Cardano’nun kilit paydaşlarından gelen bu geri dönüş güzel bir işaret.

Ayrıca, zincir üstü veri sağlayıcısı Cardano‘daki ortalama yatırımcı getirisinin negatife döndüğünü bildirdi. Bu nedenle, satış baskısının ileride daha düşük olması muhtemel olduğundan ADA yatırımındaki risk görece düşük seviyede.

Cardano’da Karşı Karşıya Kalınan Bazı Kötü İşaretler

Santiment‘in “Ortalama Dolar Yatırım Yaşı” metriği, Cardano’ya yapılan büyük yatırımların fazla aktivite göstermeden, yani hareketsiz coin’ler olarak durmaya devam ettiğini gösteriyor. Raporda “Altı ay önce, coin’lerin bir adreste kaldığı ortalama süre 267 gündü. Dolaşım zorlanmaya devam ettiği için bu sayı 407 güne çıktı.” notu düşüldü.

Ayrıca, Cardano ağındaki toplam benzersiz günlük aktif adres sayısı da düşüyor. 2022’nin Kasım ayında günlük toplam aktif adres sayısı 85 bindi ve bu sayı şu anda günlük 62 bin adrese düşmüş durumda.

Cardano’daki yatırımcı duyarlılığı şu anda biraz olsa da pozitif. Bu, ADA fiyatının ayın ilerleyen günlerde yükselemeye hazır olduğu anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar