Sanat Galerisi Sahibinin Cüzdanından NFT’ler Çalındı! OpenSea Anında Müdahale Etti!

11:00
31 Aralık 2021
Sanat Galerisi Sahibinin Cüzdanından NFT'ler Çalındı! OpenSea Anında Müdahale Etti!
Okuma Süresi: 2 Dakika

Popüler NFT alım satım platformu OpenSea, dün bir New York sanat galerisi operatöründen çalındıkları bildirildikten sonra 16 Bored Ape ve Mutant Ape NFT‘lerini dondurdu.

2.28 Milyon Dolar Değerinde NFT Çalındı

Geçtiğimiz gün gerçekleşen olayda toplamda bir Clonex, yedi Mutant Ape Yacht Club ve şu anda yaklaşık 615 ETH (2.28 milyon dolar) değerinde sekiz Bored Ape Yacht Club NFT çalındı.

New York’taki Ross+Kramer Sanat Galerisi’ne bağlanan toddkramer.eth hesabı, sıcak cüzdanından çalınan 16 NFT’yi ayrıntılandıran ve OpenSea ve NFT topluluğundan yardım isteyen bir dizi tweet attı. NFT topluluğu genellikle yatırımcının kötü durumuna karşı anlayışsız olsa da, OpenSea çalınan NFT’lerin artık “şüpheli etkinlik için rapor edildiğini” söyleyen bir uyarısı yayınladı ve bu NFT‘lerin ticaretini dondurdu.

Kramer, kötü niyetli bir bağlantıya tıkladıktan sonra sıcak cüzdanına erişim sağlayan bir kimlik avı dolandırıcılığı yoluyla koleksiyonunu kaybettiğini tweetledi. Yorumlardaki sert eleştirinin ardından tweeti sildi.

Toplam 15 maymun ve Mutant çalınırken NFT‘lerin sahibi Todd Kramer, olayı “tartışmasız hayatının en kötü gecesi” olarak nitelendirdi ve bu olayın çözüleceğinden umutlu olduğunu belirtti.

Öte yandan büyük bir koleksiyona ait NFT’lerin son zamanlarda ilk kez çalınması güvenlikle ilgili bazı endişeleri de beraberinde getirdi.

Ayrıca NFT’lerin alım satımının dondurulması, bazı trader’ların kripto sektörünün değerli yönlerinden biri olan merkeziyetsizliğin eksikliğini kınamasına neden oldu.

OpenSea, NFT piyasasının en popüler NFT platformudur ve yüz binlerce kullanıcıyı ve yoğun ticaret hacmini kendine çekmiştir. Dolayısıyla böyle bir olayın yaşanması, platformdaki diğer NFT’lerin güvenliği konusunda endişe yaratacaktır.

Phunky Ape Yacht NFT Koleksiyonu Yasaklandı

Ayrıca OpenSea üzerinde Phunky Ape Yacht (PAYC) NFT koleksiyonuyla ilgili küçük bir arbede yaşanıyor. OpenSea NFT platformu, yaşanan olaydan sonra Bored Ape Yacht Club NFT’lerine dayandığı için bu NFT serisinin ticaretini de yasakladı.

NFT’nin kopyalanması, topluluğun intihalin daha ince ayrıntılarını tartışmasına yol açtı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar