X


Rusya’dan Kripto Paralara İlişkin Yeni Yasa Tasarısı

Rusya merkezli bir haber ajansı, yetkililerin kripto paralara yönelik düzenlediği yeni yasa tasarısı hakkında detay verdi.
11:00
23 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyası uzun bir süre boyunca Rus yetkililerden kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkında bir düzenleme yürürlüğe koymasını bekliyordu. Yetkililer de bu çağrıya kulak vererek konu hakkında kapsamlı bir yasa tasarısı hazırlamak için faaliyetlerini sürdürüyor. Yerel haber kanalı Vedomosti tarafından 21 Ekim Pazar günü yayımlanan bir haberde söz konusu tasarı hakkında bazı detaylara yer veriliyor.

Vedomosti’ye göre yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle, özel bir şekilde kurulmuş şirketler ile diğer yasal kuruluşlar hisselerini “dijital” hale getirebilecek. Üstelik bu dijital hisseler Blockchain üzerinde saklanabilecek.

“Dijital Finansal Varlıklar üzerine” isimli yasa tasarısının yeni versiyonunun Vedomosti haber ajansı tarafından edinildiği iddia ediliyor. Haber ajansına göre Rusya’nın yasama organı Duma meclisi yeni tasarıyla özel şirketlerin sahiplerine yeni haklar tanıyacak. Yeni tasarının özel şirket sahiplerine “dijital finansal varlık (DFA)” oluşturarak satabilme seçeneği getireceği ifade ediliyor. Bu yeni varlıklar şirket için dijital hale getirilmiş hisse senedi olarak işlev görebilecek. DFA verilerinin Rus Merkez Bankası tarafından onaylanarak Blockchain üzerinde saklanacağı belirtiliyor.

Rusya’da ekonomik konulara ilişkin yaptığı yayınlarla tanınan basın kuruluşu RBC’ye göre DFA’ler tıpkı kripto “token’ler” gibi işlev görecek. DFA ifadesinin tanımı Rus Medeni Kanunu’na yerleştirilecek ve böylece sürece ilişkin sorunlarla karşılaşan yatırımcılar haklarını ilgili mahkemelerde arayabilecek.

Rusya merkezli haber kaynakları tarafından gündeme getirilen bu yeni tasarı kripto para piyasasındaki düzenleyici boşluğu giderebilecek bir potansiyeli elinde bulunduruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar