X

Rusya Devlet Bankası Yöneticisi: Kripto Paraların Parlaması İçin Henüz Erken

Sberbank yöneticisi German Gref kripto paraların bir 10 yıl daha yaygınlaşamayacağını belirtti.
20:00
19 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya devlet bankalarından Sberbank’ın yöneticisi German Gref’e göre en azından 10 yıl içerisinde dijital değerler için parlak bir gelecek görünmüyor. Sberbank yöneticisi katıldığı bir organizasyonda yeni olgunlaşan piyasa hakkında görüşlerini bildirdi.

Görüşünü mantıksal bir temele dayandırmak için Gref devletlerin henüz merkezi paralarını bırakmak istemediklerini öne sürdü. Bu yaklaşımında kripto paralar için çıkmaz bir sokak yarattığını ifade etti ve 10 yıl içerisinde merkezi paraların bırakılmayacağını öngördüğünü açıkladı.

Şahsen bütün alanlarda dağıtık sistemleri desteklesem de hiçbir devletin merkezi gücünü henüz bırakacağını sanmıyorum. Konu özellikle para arzı olduğunda gücü ellerinde tutmak isteyeceklerdir.

Gref Blockchain hakkında olumlu şeyler söyledi, teknolojinin büyük potansiyeli olduğundan ve geliştirmeye değer bulduğundan bahsetti. Ancak Gref Blockchain’in henüz olgunlaşmadığını ve günlük yaşamda kullanılamayacağını ifade etti.

Konsept henüz hazır değil. Ne zaman olgunlaşır? Bence 3-5 senesi var… Arkasındaki fikir oldukça umut verici ve yaşantımızı değiştirebilecek potansiyele sahip. Blockchain’in gelişimi şüphesiz topluma ve iş yaşantımıza etki edecek.

Blockchain’den beklentilerin çok yüksek olduğu dönem geride bırakıldığı için artık daha sakin ve dengeli gelişimin ve yaklaşımın önü açılabilir. Sberbank’ın Blockchain’i denediği biliniyor ve sonucunda banka Blockchain’i umut vadeden bir teknoloji olarak tanımlıyor.

Gref eleştirel düşüncesine rağmen kripto paraların tamamen yasaklanmasını doğru bulmadığını belirtti. Çok sıkı düzenlemelerin teknolojik gelişimin önüne geçebileceğini ifade etti. Ayrıca Gref Blockchain teknolojisinin kendi kendini finanse etmesinden dolayı çok fazla bir maliyeti bulunmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Cryptovest

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar