X


Rock Müzik, NFT ve Metaverse İle Buluşuyor: Rock’n’Verse Geliyor!

14:59
16 Şubat 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Şimdi sizden bir hayal kurmanızı istiyorum… Evinizde oturuyorsunuz ve telefonunuza bir bildirim geliyor: “Favori müzik grubunuzun konseri 10 dakika sonra başlıyor!” Koltuğunuzdan kalkıyorsunuz, VR gözlüğünüzü takıyorsunuz ve anında konser alanına gidiyorsunuz. Konser alanı hınca hınç dolu, önemli markalar stantlarını kurmuş, kocaman bir topluluğun parçasısınız… Müzik grubu, büyük bir coşku ile sahneye çıkıyor… Peki, bu sadece bir hayal mi? Yoksa gerçekleşmesi için adım atılmış bir proje mi? Net bir cevap vereyim: Gerçekleşmesi için adım atılmış, çalışmalarına başlanmış ve başarı basamaklarını adım adım, büyük bir mütevazilikle tırmanan bir proje. Hadi bu hayali gerçekleştirmek için yola çıkan Rock’n’Verse’ü yakından tanıyalım…

Rock’n’Verse projesinin kurucuları gitarist ve ses mühendisi Selçuk Eser ve Gözde Varlı geriye dönük 5 aylık bir projelendirme süreci ve emeğin ürünü olarak bu projeyi tüm dünyanın beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Kayda değer bir ekip çalışması ile NFT dünyası için çok önemli olan Sanat / Topluluk ikilisini güçlü bir çatı altında bir araya getirme hedefiyle yola çıkmış durumdalar. Girişim eko sisteminin çok sevilen isimlerinden olan Kadir Köymen ile gerçekleştirdikleri samimi sohbeti izleyerek projenin detayları hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir Hayal Vücut Buluyor: Rock’n’Verse

Rock’n’Verse, müziği NFT’ler ve metaverse ile birleştiriyor. Bunun için proje ekibi ilk şarkılarını piyasaya sürdü ve geri dönüşlere bakılırsa parça oldukça sağlam. Ayrıca “Phoenix” adını taşıyan ilk parçada gruba O Ses Türkiye 2018 Finalistlerinden Bartu Gülhan solist olarak ses verirken dünyaca ünlü bas gitarist Billy Sheehan eşlik ediyor.

Rock’n’Verse’ün ilk NFT koleksiyonu da bu parça üzerine çıkacak ve grup üyelerinin yaratıcı görselleri ile Billy Sheehan’ın yaratıcı görsellerinden oluşacak. Asıl dikkat çeken nokta ise bu görseller bir müzik ile birlikte gelecek. Yani metamask’inizde web 3.0 tabanlı siteye bağlandığınızda NFT’niz sayesinde  şarkının koleksiyon sahiplerine özel bir versiyonunu dinleyebileceksiniz. Dolayısıyla henüz metaverse’de olmadan bile kullanıcılar müziğin keyfini çıkarmaya başlayacak.

Yapılan açıklamalara göre Phoenix NFT koleksiyonu 3.333 parçadan oluşacak. Yani bu görsellere ulaşma ve müziği dinleme hakkına sadece 3.333 kişi erişebilecek. Buna ek olarak NFT sahipleri çeşitli avantajlar da elde edecek. Bu avantajlar için en etkileyici olanlardan biri ise değeri 10.000 doları bulan  imzalı enstrüman çekilişlerinin yapılacak olması. Ekip 2022 yılının ilk çeyreği bitmeden Phoenix NFT’lerini topluluğa sunmayı planlıyor.

Rock’n’Verse Neler Planlıyor?

Rock’n’Verse en nihayetinde NFT’lerin, müziğin, metaverse’ün ve VR/AR teknolojisinin bir araya geldiği büyük bir platform oluşturmayı planlıyor. Ancak ekip bu konuda adım adım ve sağlam bir şekilde ilerlemek için tüm paketi bir anda kullanıcılara sunmayacak. Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz ilk Phoenix NFT’lerinin satışı gerçekleşecek ve bu koleksiyonu iki büyük NFT koleksiyonu daha takip edecek. Phoenix isimli şarkı ve koleksiyonun 1. serisinin arkasında ise SkinRunners adlı rock müzik grubu bulunuyor.

Yapılan açıklamalara göre ikinci NFT koleksiyonu ve bu koleksiyonun ana teması olacak şarkı için çalışmalar başladı bile. İlk koleksiyonu takip edecek olan ikinci ve üçüncü NFT koleksiyonu da 3.333’er parçadan oluşacak. İkinci NFT koleksiyonun 2022’nin ikinci çeyreğinde ve üçüncü NFT koleksiyonunun 2022’nin üçüncü çeyreğinde kullanıcılar ile buluşturulması planlanıyor.

Bu süreç içinde ekip önemli markalar ile ortaklarını, metaverse ve VR/AR teknolojilerinin geliştirilmesini ve projenin sağlam adımlarla ilerlemesini yürütmeyi planlıyor. Ayrıca Rock’n’Verse aslında çok çeşitli sanat alanlarında henüz kendini tanıtma fırsatı bulamamış sanatçılara da el uzatmayı hedefliyor. Rock’n’Verse sayesinde sanatçılar, NFT’lerden faydalanarak kendilerini tanıtma ve aslında bu yeni gelişen dünyanın avantajlarından faydalanma imkanı bulacak.

Rock’n’Verse’de Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle aslında buraya kadar bahsettiğimiz noktalardan da anlaşılacağı gibi kendinizi büyük bir müzik topluluğunun içinde bulacaksınız. Bunun için oluşturulan Discord kanalı tüm dünyayı içine alan bir Rock Topluluğu oluşturmak için çalışıyor. Tüm dünyadan tanınmış ya da tanınmamış pek çok sanatçının discord ekosisteminde bulunması planlanıyor. Siz de bu topluluğun bir parçası olmak için discord kanalında yerinizi bir an önce almalısınız. Özellikle rock müziğin her türüne ilgi duyanlar bu ortamı kaçırmamalı. Burada zamanla ünlü isimler ile iletişime geçebilecek, hayranı olduğunuz kişilerin Sesli ve Görsel etkinliklerine katılabileceksiniz. Ayrıca Rock’n’Verse topluluğu ileride piyasaya sürülecek olan metaverse’ün de temel yapısını oluşturacak. Yani büyük bir müzik metaverse’üne ilk katılanlardan olma şansına şimdiden sahipsiniz.

Bunların yanında platform bir hazine avı oyununu da NFT sahiplerine sunacak ve 100.000 Dolar değerindeki costom bir motosiklet ödülü kazanma şansına sahip olacak. Oyun ile ilgili ipuçları NFT koleksiyonları ile paylaşılacak ve bulmacayı çözmeyi başaran ilk 10 kişi arasından yapılacak çekilişle bu büyük ödül sahibine verilecek. Öte yandan her NFT projesi ile birlikte büyük bir müzik enstrüman çekilişi de yapılacak ve 10.000 dolar değerinde enstrüman fiziksel olarak şanslı kişiyelere gönderilecek.

Bunlara ek olarak projenin başarılı olması ile SkinRunners ekibi Türkiye ve Avrupa da bir konser turnesine çıkacak. Bu turnede yine NFT sahiplerine; ücretsiz giriş imkanı ve sahne arkasına ulaşım imkanı gibi önemli avantajlar sunulacak.

Temelde NFT projesi olarak başlayan bu hikaye, gerekli fonların toplanması ile dev bir organizasyon yapısına dönüşecek. Metaverse konserleri, sanal etkinlikler adım adım projelendirilen hedeflerin sadece bir kısmını oluşturuyor.

CoinTürk Kurumsal Yatırımı

Bu projenin barındırdığı enerji ve hikayeye inanarak CoinTürk’ün de bağlı olduğu çatı şirketi Blockchain Bilişim A.Ş. bu projeye yatırım yapma ve içinde yer alma kararı aldı. Bu nedenle okuduğunuz bu hikaye bizlerin de inanarak dahil olma kararı aldığımız bir hikaye. Bunu gönül rahatlığıyla belirtmek isteriz.

Tüm bunlara baktığımızda en başta kurduğumuz o hayali gerçekleştirmek için canla başla çalışan ve bu işe gerçekten tutkuyla bağlanmış olan bir ekip olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca bu ekip Türklerden oluşuyor ve tüm dünyada ismini duyurmayı hedefliyor. Eğer bu büyük metaverse’de yerinizi almak istiyorsanız projenin Discord kanalına katılabilir ve detayları websitesinden öğrenebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar