Ripple’dan Anlamlı Hamle: Deprem Felaketi İçin 250.000 Dolarlık Yardım!

Ripple, ülkemizde ve Suriye’de yaşanan deprem felaketinde kullanılmak üzere XRP şeklinde 1 milyar dolarlık yardım yapacağını açıkladı. 
12:05
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

San Francisco merkezli fintech firması Ripple, ülkemizde ve Suriye’de yaşanan deprem felaketinde kullanılmak üzere XRP şeklinde 1 milyar dolarlık yardım yapacağını açıkladı. Açıklamalara göre bağış, Türkiye-Suriye depreminin mağdurları için yardım sağlayan çeşitli kuruluşlara gidecek.

Ripple Kripto Bağışçılarına Katılıyor

15 Şubat’ta Ripple, Türkiye ve Suriye’de deprem yardımı sağlayan STK’ları desteklemek için XRP şeklinde 1 milyon dolar taahhüt ettiğini açıkladı. Fintech firması, Crypto for Charity yardım fonu aracılığıyla doğrudan 250.000 dolar değerinde XRP yani yaklaşık 654.000 adet XRP bağışladığını söyledi. Ayrıca, fona yapılan tüm kripto bağışlarını 750.000 dolar limitle 2:1 oranında eşleştireceğini de ekledi.

Maalesef ülkemizi ve Suriye’yi vuran deprem felaketinde çok sayıda kaybımız ve yaralımız var. Ayrıca depremde evlerini, iş yerlerini kaybeden de çok fazla insan var. Bu duruma kayıtsız kalmayan Ripple, fonların, aralarında CARE, Mercy Corps ve Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin de bulunduğu dört sivil toplum kuruluşuna (STK) gideceğini açıkladı. Bu kuruluşların Suriye ve Türkiye’de etkilenen topluluklara “acil nakit, ev kitleri, kadınlar ve kız çocukları için hijyen kitleri, hijyen malzemeleri ve diğer temel malzemeleri” sağlayarak yardımcı olduğu belirtildi.

Öte yandan fonlar ayrıca saha mutfakları, yerel şefler ve restoranlar ile hayatta kalanları ve ilk müdahale ekiplerini desteklemek için gıda kamyonlarıyla çalışmak üzere World Central Kitchen gibi kuruluşlara da gidecek.

Kripto Bağışlarının Önemi

Bunlara ek olarak Ripple, bu amaçla kripto desteği sözü veren tek şirket değil. Tezos Vakfı da yardım destek çabalarına kripto bağışlarını kolaylaştırıyor.

Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de çeşitli STK’lara aktif olarak ETH bağışında bulunuyor. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Vitalik, iki Türk deprem yardım kuruluşuna yaklaşık 228.000 dolar (yaklaşık 150 ETH) gönderdi. Türk deprem mağdurlarını desteklemeye adanmış bir kripto yardım fonu ve topluluğu olan Anka Relief’e 50 ETH gönderen Buterin, Ahbap’a da 99 ETH gönderdi. Abhap web sitesine göre, dijital varlıklar aracılığıyla halihazırda 4,4 milyon dolardan fazla bağış yapıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar