X

Ripple (XRP) Davasında Yeni Gelişme: Dev Şirketten Olumlu XRP Açıklaması

SBI Holdings, XRP konusundaki sessizliğini bozdu.
13:28
28 Aralık 2020

Japonya’nın en büyük finans şirketlerinden olan ve Ripple’ın hissedarları arasında yer alan SBI Holdings, Ripple’a karşı açılan dava hakkında sessizliğini bozdu. SBI CEO’su Yoshitaka Kitao Twitter üzerinden paylaştığı açıklamada SBI Group’un resmi bildirisine benzer bir duruş sergiledi ve XRP’nin bundan nasıl etkileneceğini yorumladı.

SBI Holdings’den Net XRP Açıklaması

Kitao, Japonya’nın menkul kıymet yasalarına göre XRP’nin bir kripto para birimi olduğunu ve menkul kıymet statüsüne girmediğini vurguladı. SEC’nin ABD’li yatırımcılar ve ABD için bunun bir menkul kıymet olduğunu iddia etmesini Japonya’daki durumu etkilemeyeceğini belirten Kitao, en azından Japonya için güven sinyali verdi.

XRP’nin Japonya’nın önde gelen kripto para borsalarında kripto para olarak alınıp satılmaya devam edileceğini belirten CEO, ABD’li regülatörlerin kararından etkilenmeyeceklerini net bir şekilde ifade etti. SBI Holdings açıklamanın devamında ise direkt olarak XRP yatırımına sahip olmadığını ve bunun yerine Ripple hisselerinde payı olduğunu belirtti. Ancak SBI Holdings’in kripto para borsası SBI VC Trade üzerindeki XRP işlemlerini karşılamak için şirketin Ripple’dan XRP aldığı da biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple, ABD Dışındaki Faaliyetlerine Devam Edecek

SBI Holdings, ABD dışındaki ülkelerde Ripple’ın ve XRP’nin yayılmasına kaktı sağlayacaklarını da belirterek XRP yatırımcılarına güven sinyali verdi. Aslında XRP’nin ABD içerisindeki kullanımının da bir hayli az olduğu biliniyor. ABD’deki regülasyonlarla ilgili belirsizlik ise yakında birçok şirketi ve kripto para projesini benzer bir duruma sokabilir.

SEC, Ripple’a karşı dava açsa da bu davanın yıllar sürebileceği ve bunun nasıl sonuçlanacağının kesin olmadığı biliniyor. XRP ise bu haberlerin hemen sonrasında sert bir şekilde düşmeye ve birçok kripto para borsası tarafından delist edilmeye başladı. ABD’nin önde gelen hukuk profesörlerinden birisi ise XRP davası hakkındaki görüşünü açıkladı.

Hukuk profesörü Carol Goforth, SEC’nin açtığı davaya ve emsal kararlara bakarak XRP’nin bundan kurtulmasının çok zor olduğunu belirtmişti. Yine de Ripple’ın ABD’den gelecek olumsuz karara rağmen Japonya’yı bir seçenek olarak değerlendirebileceği görülüyor. SBI’den gelen açıklama tam olarak bu sebepten bir hayli önemli ve kritik role sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar