reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
13 Mayıs 2019

Ripple, haftaya 0,314$ seviyesinden başlangıç yaptı. Hafta boyunca dalgalı hareket eden Ripple, hafta kapanışını 0,309$ seviyesinden yaparak %1,5 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’in bu hafta %16 değer kazandığını düşünürsek, Ripple’ın gerçekten çok kötü bir performans sergilediğini söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple’ın haftaya hafif bir yükselişle başladığını görüyoruz. Ancak salı gününden itibaren gelen satış baskısı, XRP fiyatının T1 trendine kadar gerilemesine neden olmuş. Cuma gününden itibaren fiyatın tekrardan yukarı döndüğünü görüyoruz. Cumartesi günü hacim destekli güçlü bir bar oluşsa da pazar günü satış baskısı etkisini göstererek fiyatın düşmesine neden olmuş.

Grafiğin yakın planında; hafta içerisinde düşen fiyatın 0,292$ seviyesinde destek bulduğunu ve bu seviyeden yukarı yöneldiğini görüyoruz.

XRP/BTC paritesinde pazartesi günü barı hariç diğer tüm barların kırmızı olarak kapanmış. Bu da XRP’nin BTC karşısındaki kötü performansını gözler önüne seriyor. XRP, Y7(4740Sat) desteğini kırarak bir önceki dip bölgesine doğru yol almış görünüyor. Fiyat-RSI arasındaki uyumsuzluk bu hafta da korunurken, RSI değer 15 seviyesine gerilemiş durumda.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, Bitcoin karşısında eridi bitti adeta. Dolar bazındaki fiyatına baktığımızda çok farklı bir tablo görmüyoruz. Uzunca bir süredir 0,30$ seviyelerinde dalgalanan bir hareket mevcut. Ancak BTC paritesinde çok ciddi değer kaybı söz konusu. Bu da yatırımcısının moralini bozuyor haliyle. BTC bir hafta da %16 değer kazanırken, XRP’de yatırım yaparak dolar bazında zarar etmek gerçekten kötü bir durum. Özellikle de sert geçen bir ayı piyasasının ardından.

Ripple piyasa yapıcısının planını kestirmek zor ama Ripple’daki bu düşüş elbette sürekli devam etmeyecek.  Ripple mutlaka yatırımcısının yüzünü güldürecektir diye düşünüyorum. Nitekim daha önce de ciddi yükselişler olduğuna da şahit olduk. Peki teknik grafikler ne diyor?

XRP/USD paritesinde uzunca bir süredir 0,30$ seviyeleri hakim oldu. L2 (0,355$) seviyesinin altında kalındığı sürece benzer yataylığın devam edeceğini düşünüyorum. T1 trendi ve 0,292$ seviyesi ise bu yataylığın destek bölgelerini oluşturuyor. L2 (0,355$) seviyesi üzerinde yukarı yönlü iştahın artacağını değerlendiriyorum. 0,292$ seviyesinin altında ise önceki dip seviyelerini destek olarak takip etmek gerekecektir.

Ripple’ın dolar bazlı değerine asıl etkiyi XRP’BTC paritesi belirleyecektir. Mevcut durumda Y8(4167Sat) desteğinin üzerinde yukarı tepkinin gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak düşüş çok sert olduğu için bir süre yatayda toparlanma süreci beklenebilir.  Y7(4740Sat) ve Y6(5420Sat) seviyeleri tepki/toparlanma sürecinde direnç olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 13.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun