Resesyon Kripto Paraları Nasıl Etkiler? Fed Geri Adım Atacak Mı?

Enflasyon konusunda aşırı iyimserlik yatırımcıları buna pişman etti. Peki resesyon? Kripto paralar ekonomik durgunluğa nasıl cevap verecek?
21:00
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir süredir dar aralıkta işlem göre Bitcoin fiyatı gevşeyen DXY ile 19.500 doların üzerine çıktı. Kripto para kralı Binance borsasında 19.550 dolardan işlem görüyordu. İngiltere’nin kendi para birimini kurtarmak için attığı adımlar doların yükselişini bir miktar zedeledi. AB ve İngiltere artmaya devam eden enflasyona, değersizleşen paralarının katkı sağlamasını istemiyor.

Resesyon Riski Büyüyor

Şu anda kripto para piyasası büyük ölçüde hisse senedi piyasalarıyla uyumlu hareket ediyor. Borsalar ise resesyon endişelerine rağmen ayağını gazdan kesmeyen Fed’in kurbanı oldu. Kripto paralar da onları izlediği için 2022 Mart ayından bu yana faizler arttıkça düşen piyasalar görüyoruz. Bitcoin fiyatı bu süreçte Terra gibi olayların da etkisiyle 17.600 dolara kadar düştü. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Fed’in faiz politikasını eleştirdi ve gelişmiş ülkelerdeki ekonomik çıktıyı önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi.

Üstelik UNCTAD genel sekreteri Rebeca Grynspa şunları söyledi;

“Resesyon riskinden uzaklaşmak için halen zaman var. Enflasyonu sakinleştirecek ve tüm savunmasız grupları destekleyecek araçlara sahibiz. Ancak mevcut hareket tarzı, özellikle gelişmekte olan ülkelere büyük ölçüde zarar veriyor. Küresel resesyon riski artıyor”.

Kripto Paralar Yükselir Mi?

Bu bağlamda, kripto para birimlerinin resesyon ortamında vereceği tepkiye dair bir bölünmüşlük var. Buraya girmeden önce enflasyon sürecindeki bölünmüşlüğü hatırlayalım. Birçok Bitcoin maksimalisti yüksek enflasyonun BTC fiyatını daha da yukarı çekeceğini söylüyordu. Hatta dev şirketlerin enflasyondan korunmak için bilançolarına Bitcoin ekleyeceğini söyleyenler bile vardı. Peki ne oldu? En büyük kurumsal yatırımcılardan olan Tesla elindeki Bitcoin’leri satmaya başladı. Bırakın yeni kurumsal yatırımcıları mevcutlar bile risklerini azalttı. Ve enflasyonun yükselişine eşlik eden faizler mart ayından bu yana tarihi dipler yaşamamıza neden oldu. Yani enflasyon şimdilik kripto paralar iyi gelmedi.

Topluluğun çoğunluğu, borsa düşerse kripto varlıklarının batacağını düşünürken, karşıt görüşe dair artan bir destek var. 2023’te bir durgunluk olacağından emin olan Amerikalı yatırımcı Stan Druckenmiller bunun kripto paraların lehine olacağını düşünüyor. Merkez bankalarına olan güvensizlik artarsa ​​kripto para birimlerinin fayda sağlayabileceğini söyleyen Stan diğer analistler gibi BTC’nin artık bu yoldan saparak kendi yolunu çizmesini bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar