PrimeXBT Vs. BitMEX: Karşılaştırmalı İnceleme Dosyası

Özet

  • PrimeXBT ile BitMEX borsalarının detaylı incelemesi bu yazıda.
09:30
20 Şubat 2019
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Sektörün yeni yolcusu PrimeXBT ve yatırımcıların gözünde büyük itibarı olan BitMEX… Bu borsaların ortak ve farklı özellikleri neler? Hangisi tartıda ağır basıyor? İki borsa birbiriyle karşılaştırılarak incelendi ve ilginç sonuçlar elde edildi.

2018-2019’daki kripto kış kripto para piyasalarına büyük değişiklikler getirdi. Bazı altcoin’ler tüm zamanlar rekorundan %90’ın üzerinde düşüş yaşadı. Kripto firmaları çalışanlarını kovmak ve yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kaldı. Ve yatırımcıların varlıklarını HODL’layarak büyük paralar kazandığı günler geride kaldı.

BitMEX

Geleneksel stratejilerle kazanamayacakları paraları kazanmak için birçok yatırımcı; 100x kaldıraç, short-selling gibi gelişmiş işlem özellikleri vadeden BitMEX platformunun yolunu tuttu. BitMEX bunun sonucunda bir süre sonra sektörde liderlik pozisyonunu ele geçirdi ve tüm kripto sektöründeki en yüksek hacimli platformlardan biri oldu. Ancak on yıllık broker tecrübesine sahip yeni bir şirket piyasaya girdi. Hem BitMEX’in zirveye çıkmasına yardımcı olan özellikleri hem de BitMEX’in sunamadığı birçok özelliği kullanıcılarına sundu.

Sektörün yeni yolcusu PrimeXBT’nin BitMEX’ten tahtı alıp alamayacağını ve daha fazla yatırım tecrübesi arayan yatırımcıların ilgisini çekerek kripto piyasasındaki payını artırıp artıramayacağını belirlemek için karşılaştırmalı bir inceleme yapıldı. İncelemeyi aşağıda sizler için paylaşıyoruz.

PrimeXBT Vs. BitMEX

Araştırmanın başında iki borsanın da sunduğu ve ayı piyasasında BitMEX’i başarıya ulaştıran özellikler.

Short-Selling

Hem BitMEX hem PrimeXBT yatırımcılara short-selling (açığa satış) yapma ve fiyat düşüşlerinde kazanca geçme fırsatı sunuyor. Bu özellik BitMEX’i popüler yaptı ve daha hayata geçmeden PrimeXBT’ye 150 binin üzerinde kullanıcı kazandırdı, bu sayı her hafta hızla artıyor.

İşlem Ücretleri

İlk bakışta iki platform birbirine benzer gibi görünse de işlem ücretleri konusunda farklar daha da belirginleşiyor.

Bitfinex’teki %0,1-0,2 işlem ücretlerine kıyasla BitMEX Bitcoin işlemlerinde %0,075’lik düşük bir işlem ücreti kesiyor, diğer işlem çiftlerinde ise bu oran %0,25. PrimeXBT tüm işlem çiftleri için belirlediği %0,05 işlem ücretiyle her ikisini de bu alanda geride bırakıyor. Ayrıca yeni kullanıcıları platformuna katılmaya teşvik etme amaçlı, ilk ay için geçerli %0,025 işlem ücreti sunuyor. %50 promosyon fırsatından yararlanmak için kullanıcıların 10 Mart 2019’dan önce ücretsiz PrimeXBT hesabı açması gerekiyor.

100x Kaldıraç

Kaldıraçlı işlemler, yatırımcılara daha az kayıp riski ve 100 kata kadar kazanç sağlama fırsatı sunan son derece cazip bir opsiyon. Hem PrimeXBT hem BitMEX 100x kaldıraç imkanı sunuyor, ancak BitMEX bu oranı yalnızca Bitcoin’li işlem çiftlerinde sunuyor. PrimeXBT ise Bitcoin, Ethereum, EOS, Ripple ve Litecoin’in aralarında bulunduğu mevcut tüm kripto paralarda 1:100 kaldıraç sunuyor.

Platformlara Özgü Özellikler

Çalışma kapsamında platformlara özgü özellikler de incelendi. Sonuçlar PrimeXBT’nin BitMEX’in sunmadığı birçok özellik sunduğunu gösteriyor. BitMEX kullanıcılarının PrimeXBT’te olmadığını söylediği bir özellik, “emir verme hatası.”

Teknik Analiz Araçları

Tüm kripto para paralarda gelişmiş teknik analiz yapmak için gereken tüm araçlar PrimeXBT’de. Araç takımında yatırımcılara kazanç getirebilecek birçok indikatör yer alıyor.

Birleşik Likidite

Yalnızca PrimeXBT 12 sektöre öncülük eden tedarikçiden birleşik likidite sunuyor. BitMEX bu konuda PrimeXBT’nin yanına yaklaşamıyor.

Fonlama Yöntemleri

BitMEX’te kullanıcı hesapları yalnızca Bitcoin’le fonlanabiliyor. PrimeXBT’de ise BTC’nin yanı sıra USD, EUR ve diğer kripto paralar cinsinden para yatırmak mümkün. BitMEX’teki 0,001 BTC’lik para yatırma alt limiti PrimeXBT’de yok.

Ortaklık Programı

PrimeXBT ortaklık programıyla bütün sektörün ilgisini çekti. Platformdaki 4 aşamalı referans programı, BitMEX dahil sektördeki diğer platformlardan 10 kat fazla ödeme yapıyor.

Sonuç

100x kaldıraç ve short-selling gibi özellikleri sayesinde BitMEX’in sektöre bunca yıldır öncülük etmesi hiç şaşırtıcı değil. Ancak PrimeXBT oyuna girerek tüm dikkati üzerine çekti ve BitMEX’in özellikleri gölgede kalmış olabilir. Piyasadaki yatırımcıların PrimeXBT’nin özelliklerini ve yüksek kazanç getirme potansiyelini duymasıyla kısa zaman içinde PrimeXBT BitMEX’in tahtını zorlayacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar