PrimeBit vs. BitMEX – Sigorta Fonu Yarardan Çok Zarar Mı?

13:20
15 Kasım 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Hem BitMEX hem de PrimeBit’te, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerinde yüksek kaldıraçlı uzun ve kısa pozisyonlar açılabilir. PrimeBit daha geniş bir kaldıraç olanağı sunarken, kripto işlemlerinizde 1x’den 200x’e kadar istediğiniz kaldıracı seçebilirsiniz.  

Sınırlı Riskle Sınırsız Kar

BitMEX, Bitcoin ile 100x, Ethereum ile 50x ve Litecoin ile 33x kaldıraçlı işlem yapmanızı sağlıyor. Peki, BitMEX neden daha iyi marj alım satım koşulları sunamıyor? İşin püf noktası, sözleşmelerin her iki platformda da ele alınmasıyla ilgili.

BitMEX ve PrimeBit sözleşmeleri cazip çünkü size sınırlı zararla sınırsız kar sağlıyor. Burada, yatırımcıların aldığı riskleri sınırlayan büyük bir kazanç söz konusu. Uzun bir pozisyon alırsanız ve fiyat artarsa, kâr etmeye devam edersiniz. Aynı zamanda, eğer fiyat düşerse, zararınız başlangıçtaki marjı geçmez.

Tartışmalı Sigorta Fonu

Hem BitMEX hem de PrimeBit’te, İflas Fiyatının (uzun pozisyonlar için) biraz üstünde ya da  (kısa pozisyonlar için) biraz altında Likidasyon Fiyatı ayarlıdır. Pazar fiyatı pozisyonunuzun aksi yönüne hareket eder ve Likidasyon fiyatını geçerek İflas fiyatına yaklaşırsa, platform yatırımcının pozisyonunu devralır ve otomatik olarak piyasa fiyatından likidite eder.

Fark ise şurada oluşuyor. Otomatik kaldıraç azaltma işlemi sırasında, BitMEX Likidasyon fiyatı ve İflas fiyatı (MMR) arasındaki farkı alıp transfer ederek bir Sigorta Fonuna aktarıyor ve bu fonun, yatırımcıların kazancını korumak için orada bulunduğu varsayılıyor. Eğer etkin Likidite bedeli, İflas bedelinden düşükse, aradaki farkın bu Sigorta Fonu tarafından karşılanması gerekiyor.

Kısmi şeffaflık

Yine de her şey etkin likidite sürecinden ibaret. Sigorta Fonundaki Bitcoinler birikmeye devam ediyor. Şu aralar, 39,890 BTC’i geçti ki bu yaklaşık 280 milyon dolar ediyor. Neredeyse 4 yıllık ömrü boyunca bu sigorta fonunun pek kullanıldığı da söylenemez. En önemli kullanım 12 Nisan 2018’de, 5,1 milyon dolar değerinde BTC ile gerçekleşti.

Ancak, her bir pozisyonu kapatmanın detayları kamuya açık değil. Eğer pozisyonunuz BitMEX tarafından otomatik olarak kapatılırsa, bu pozisyon için İflas Fiyatını bir e-posta ile öğrenirsiniz.

BitMEX’in aksine PrimeBit’in herhangi bir Sigorta Fonu yok, çünkü PrimeBit’te sözleşmeler her zaman kullanıcı için en iyi olan fiyattan kapatılır. Eğer negatif bakiye riski söz konusu ise, pozisyon İflas Fiyatından kapatılır. Likidite Bedeli ile İflas Bedeli arasındaki fark ise direk hesabınızda kalır. İşleminizi kaybettiyseniz, bir de fazladan komisyon ödemenizin manası yok. Eğer etkin Likidasyon Fiyatı, İflas Fiyatından daha az uygunsa, PrimeBit otomatik kaldıraç indirme prosedürünü harekete geçirir. Dahası, likidasyon negatif bakiye ile sonuçlanmadıkça iflas fiyatındaki pozisyonları da likidite etmez.

Sigorta Fonu, kendilerini piyasanın yanlış tarafında bulan yüksek kaldıraçlı kullanıcıların kayıplarını arttırıyor. PrimeBit ile işlem yaparken, likidite işleminin başlatılmasından sonra kullanıcıya mümkün olan en iyi fiyatı verdiğinizden emin olabilirsiniz. Kaldıracı otomatik olarak indirilen pozisyonlar, pazara dönmek istemeleri ihtimaline karşı direkt olarak yatırım platformundan gönderilen bir mesaj ile bildiriliyor.

BitMEX’e mükemmel bir alternatif

Eğer BitMEX ile yüksek kaldıraçla işlem yapıyorsanız, başlangıç marjınızın yarısı aslında bir onarım marjı olarak kullanılıyor. Bu fon BitMEX sigorta fonu denilen yere gönderilerek, kullanıcılarının karı pahasına şirketi koruyor. PrimeBit’te ise kurallar belli: Sigorta Fonuna gerek yok, çünkü paranız zaten sizin hesabınızda kalıyor. 

Hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan işlem yapmaya başlayabileceğiniz MT5 masaüstü ve mobil uygulaması veya PrimeBit’in WebTrader uygulamasını kullanmayı deneyin. PrimeBit’i tamamen işlevsel bir Demo hesabı veya minimum Bitcoin depozitosu olmayan bir Canlı hesap ile test edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI