X


Pre-IPO Udemy: Eğitimin Geleceğine Yatırım

17:57
15 Temmuz 2021

Geçtiğimiz yıl, kitlesel açık çevrimiçi bir kurs platformu olan Udemy, pandeminin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olan şirketlerden biri olduğunu kanıtladı. Platformu kullananların sayısı artmış ve platform yeni yatırımcıları kendine çekmiştir. Aynı zamanda şirket hala özeldir, bu nedenle UTEX borsasında vadeli işlemler üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Uygulayıcılar İçin Kurslar

Udemy kitlesel açık çevrimiçi ders platformu (MOOC), 2010 yılında Kaliforniya’da başlatıldı ve böylece türünün ilk büyük platformlarından biri oldu. Udemy’nin kurucuları; son zamanlarda Türkiye’den Silikon Vadisi’ne taşınan iki programcı Eren Bali ve Oktay Çağlar ve Hint kökenli Amerikalı işadamı Gagan Biyani’dir. Adı, sen ve akademi, yani “you” ve “academy” kelimelerinin bir kombinasyonu olarak tasarlanmıştır.

Udemy’den birkaç yıl sonra, Udacity, Coursera ve edX gibi tüm benzer platformlar ortaya çıkmış, eğitimin okul ve üniversitede bitmediğini, aksine yaşam boyu devam ettiği fikrine bağlı olarak büyümüşlerdir. Konu, kendi uzmanlık alanında yeni beceriler kazanmakla, yeni mesleklerin öğrenilmesi ve hobi çerçevesinde öğrenilen kurslarla ilgilidir. Yüksek matematik ve moleküler biyoloji derslerinden kendini savunma ve dans derslerine kadar bu platformlardaki kurslar da aynı derecede çeşitlidir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Udemy’nin rakiplerinin çoğundan farkı daha demokratik oluşudur: üniversiteler ve bilimsel kurumlar tarafından kaydedilen derslerin yüklenmesine değil, bir şey bilen ve diğer insanlara öğretmeye hazır olan her kişi kendi kursunu buraya koyabilir prensibine odaklanır. Yani, aslında Udemy, diğer bazı platformlar gibi yükseköğrenimin yerine geçmeyi değil, ilgi alanlarına göre ve mesleki becerileri geliştirmeyi amaçlayan geniş bir spektrum hedeflemektedir.

Platformdaki kursların özellikleri de bu konuyla ilgilidir: daha az akademik ve daha çok belirli mesleki beceri ve yetileri, mesela yemek pişirmek veya Excel kullanmak gibi şeyleri öğretmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcılar arasında Udemy kurslarının popülerliği ve onların olumlu referansları, bunun insanlar için ilgiye değer bir seçenek olduğunu göstermektedir.

Yükseliş Öyküsü

Daha sonra başarılı olan diğer birçok girişimde olduğu gibi, Udemy’nin kurucularının en başından beri şanslı olduğu söylenemez. İlk başta, onların fikri yatırımcıları çok etkilemedi, bu yüzden kurucular ilk finansmanı çekme girişimlerinde yaklaşık 30 civarı ret aldı. Hizmetlerinin ilk sürümünü oluşturduktan sonra fon sağlayabildiler.

Şimdi Udemy’nin 155 binden fazla farklı kursu var, bazıları ücretsiz, bazıları 10 ile 20 dolar arasında. Platform, 40 milyon öğrenci ve 56 bin öğretmen tarafından kullanılıyor. Ayrıca, the Walt Disney Corporation, Apple, PayPal, Samsung ve Unilever gibi yedi binden fazla kurumsal müşterisi var. Toplamda, siteye 65 farklı dilde yaklaşık 115 milyon dakika video yüklendi.

Kitlesel açık çevrimiçi kurslar 2010’lar boyunca ortaya çıkmaya ve gelişmeye devam etse de, on yılın sonunda fikir eskimiş gibi görünüyordu. İnsanlar aktif olarak kurslara kayıt oldular ancak nadiren tamamladılar. Farklı platformlarda yüz binlerce kurs sınırlı bir sürede kullanıcı ilgisi için yarıştı, hatta bu alandaki oyuncuların belirttiği gibi, daha çok birbirleriyle değil de Netflix’teki diziler, popüler psikoloji kitapları ve kullanıcı ilgisizliği ile yarış halindelerdi.

Pandemide Başarı

Ve 2020, COVID-19 pandemisi ile geldi. Pandeminin Udemy ve diğer birçok benzer hizmet için şans olduğu ortaya çıktı. Farklı ülkelerde uygulanan kısıtlamalar, toplu uzaktan çalışmaya geçiş ve insanların artan kariyer kaybetme korkusuyla, çevrimiçi kurslara olan ilgi arttı. Ve genel olarak, uzaktan eğitim fikirleri yeniden doğdu.

Udemy’nin kendi verilerine göre, Şubat ve Mart 2020 arasında teknik çizim ve karakalem(%920 artış), Pilates (%402), ukulele çalma(%292) ve çocuklar için kod yazma (%375) ve çizim (%531) gibi çok çeşitli alanda derslerin popülerliği arttı. Genel olarak, Udemy’de farklı kurslar için girişler bu dönemde dört kattan fazla büyüdü.

2020 sadece hizmetin abone sayısını arttırmakla kalmadı, aynı zamanda Udemy’nin önemli yatırımları çekmesine de yardımcı oldu. Varoluşundan bu yana Udemy yaklaşık 300 milyon dolar çekti. Sadece geçen yıl, Çinli internet devi Tencent 50 milyon dolar yatırım, Japon eğitim Holdingi Benesse 50 milyon dolar, Yatırım Fonu Mindrock Capital da 23,5 milyon dolar yatırım yaptı. Diğer yatırımcıların arasında Insight Partners, Learn Capital, Prosus ve Norwest Venture Partners fonları bulunuyor.

Şirket mali sonuçları yayınlamıyor ancak bazı tahminlere göre, 2021 yılında gelir 600-800 milyon dolara ulaşabilir. Geçen yıl şirketin değeri önemli ölçüde büyüdü: Yılın başından Kasım ayına kadar 2 milyar dolardan 3,25 milyar dolara kadar büyüdü.

Birçok MOOC platformu, son zamanların başarılarından yararlanmaya çalışıyor: Mart ayı sonunda, Coursera halka açıldı ve değeri 4,3 milyar dolar olarak tahmin edildi. Udemy’nin de halka açılacağına dair söylentiler düzenli olarak duyuluyor. Bununla birlikte, şirket özel olarak kalmaya devam ediyor ancak bu, pre-IPO aşamasında şirkete katılamayacağınız anlamına gelmez.

Pre-IPO Aşamasında Udemy’ye Nasıl Yatırım Yapılır

Udemy özel bir şirket olarak kaldığı süre boyunca, sonrasında IPO’ya çıktığı andakinden daha ucuza katılım sağlamak mümkündür. Bunu yapmanın bir yolu, UTEX borsasında şirketin hisse senetlerinde vadeli işlem yapmaktır.

Bu borsa geçen yıl kuruldu, ilk başta sadece kripto para birimleri işlem gördü ve bu yıl yeni bir araç ortaya çıktı. Örneğin; henüz halka açılmamış çeşitli şirketlerin hisse senetleri için vadeli işlemler. Bu şekilde, pre-IPO aşamasında sadece Udemy’ye değil, aynı zamanda diğer birçok özel şirkete de yatırım yapabilirsiniz: mesela Robinhood ticaret platformu, fintech servisi Klarna, yapay et üreticisi Impossible Foods veya bulut sağlayıcısı DigitalOcean. Toplamda, UTEX’te iki düzineden fazla şirketin hisseleri üzerinde vadeli işlem satın alabilirsiniz.

Pre-IPO Hisse Senedi Vadeli İşlemleri Nasıl Çalışır

1. Varlıkların seçimi ve işlemlerin başlangıcı: UTEX borsası analistleri, ilginç özel şirketleri seçiyor ve likidite sağlayıcısı buluyorlar, yani bu hisse senetlerine sahip finansal pazarın profesyonel bir katılımcısını buluyor. Bu kişi, UTEX üzerinde vadeli işlemleri başlatır ve başlangıç fiyatını belirler.

2. Vadeli işlemlerle yatırım: Sonrasında, UTEX kullanıcıları bu vadeli işlemleri satın alabilir ve satabilirler. Hem de hiç kimse fiyatı düzenlemez, sadece arz ve talep ile belirlenir ve likidite sağlayıcı sadece likiditeyi destekler. Kullanıcılar bir limit teklifi yerleştirerek tekliflerini sunabilirler.

3. Ardından hedef senaryo geliyor: şirketin borsaya girişi ile ilgili olay (IPO, doğrudan yerleştirme, SPAC IPO).

4. Sona erme: Bu olaydan sonra belirli bir süre sonra (genellikle bu, 200 gündür ancak UTEX web sitesinde daha doğru bilgiler bulunabilir) Sona erme gerçekleşir: vadeli işlem yapma yeteneği engellenir ve kullanıcılardaki tüm vadeli işlemler satılır.

Böyle Bir pre-IPO Yatırım Seçeneğinin Avantajları ve Riskleri

Avantajlardan başlayalım:

1. Hisse senedi vadeli işlemler yatırımı için kullanışlı bir araçtır. Kazanmak için bir IPO beklemenize gerek yok, vadeli işlemler herhangi bir zamanda satılabilir ve satın alınabilir ve fiyat dalgalanmalarından yararlanabilir.

2. Aracılık platformlarında ve diğer finansal hizmetlerde bulunmayan kuruluşlara yatırım yapma yeteneği.

3. Daha cazip fiyatlar: UTEX kullanıcıları, hisse senetlerini en karlı göründüğü zaman satın alabilir ve satabilir, ayrıca fiyatlarını sunarak limit tekliflerini yerleştirebilirler.

4. Yeterince düşük komisyonlar: UTEX’te, hisse senedi vadeli işlemlerindeki komisyon %3’tür ve borsa tokenleri ile ödeme yaparken — UTT — %1,5’ e düşer.

5. Kullanışlı özellikler: UTEX üzerinde, diğer platformlarda bulunmayan birkaç kullanıcı dostu özellik vardır. Bunlar örneğin, çok yüksek bir alım-satım fiyat farkı veya adı üstünde fiyat koruması ile ilgili uyarılardır, bu da siz tarafından uygulaman fiyat üzerine yalnızca size bağlı kalıyor.

Riskler de var ancak avantajları kapatma ihtimali düşük:

1. Bir acemi için uygun olmayabilir: UTEX’te hisse senedi vadeli işlemler ticareti yapmak, her an ne kadar değerli olduklarına dair bir fikir edinmeniz, limit uygulamalarının nasıl yerleştirileceğini anlamanız vb. yani, başka bir deyişle, deneyimli bir yatırımcı olmanız gerekir.

2. Tüm risklerin farkında olunmalı: Pre-IPO yatırımı kendisi oldukça yüksek risklidir: yatırım yaptığınız bir başlangıç iflas ederse vadeli işlemleri tamamen değer kaybedebilir.

3. Vadeli işlem ticaretini daha uzun vadeli ve muhafazakâr olan diğer yatırımların türleriyle birleştirerek bir yatırım portföyünün oluşumuna bilinçli bir şekilde yaklaşmak mantıklıdır.

Özet

1. UTEX vadeli işlemleri, şimdilik özel kalan şirketlere girmenin iyi bir yoludur.

2. Bu tür vadeli işlemlerle, sadece başka yollarla mümkün olan ilginç özel şirketlere yatırım yapmak değil, aynı zamanda fiyatlarındaki dalgalanmalardan yararlanarak ticaret yapmak da mümkündür.

3. Söylendiği gibi referanslar, bu deneyimli yatırımcılar için bir araçtır, çünkü burada kullanıcı her an vadeli işlemler için adil bir fiyat hakkında fikir oluşturmalı ve genel olarak bu tür işlemlerin risklerini anlamalıdır. Ancak, deneyimli bir kullanıcı için bu, kullanışlı bir araçtır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar