Planlarınızı Yapın! Kantitatif Analist Bitcoin’de Son Noktayı Koydu! Bu Tarihten Sonra Parlayacak!

Özet

  • Kantitatif analist PlanB, gelecek yılın Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasının en büyük kripto parayı tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) taşıyacak bir etmen olduğuna inandığını belirterek hedef seviyeyi verdi.
21:33
22 Nisan 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yakından takip edilen kantitatif analist PlanB, gelecek yılın Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin (BTC) block reward halving (blok ödülü yarılanması) etkinliğinin en büyük kripto parayı tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) taşıyacak bir etmen olduğuna inandığını belirterek hedef seviyeleri sıraladı.

Yüzde 1850’yi Aşan Bir Yükseliş Bekliyor

Ünlü kantitatif analist PlanB, Bitcoin Stok Akış (S2F) modelinin en büyük kripto paranın güncel fiyatlarından yüzde bin 850’nin üzerinde yükseleceğini gösterdiğini belirterek dikkat çeken bir çıkış yaptı. Söz konusu S2F modeli, geleneksel varlıklardan altın ve gümüş gibi emtialara uygulanmasıyla bilinmektedir. Model, bir varlığın gelecekteki fiyat performansını, varlığın daha kıt hale gelmesiyle fiyatının artacağı fikrine dayandırarak çalışmaktadır.

Analiste göre Bitcoin, madencilerinin blok başına aldıkları madencilik ödülünün yarı yarıya düşmesini sağlayan blok ödülü yarılanmasının ardından büyük hedef seviyesine ulaşacak:

12 Ocak tahminim tamamen S2F modeliyle uyumlu şekilde. Yaklaşık olarak 32 bin doların S2F’nin standart sapma bandı. Yaklaşık 60 bin dolar S2F modelinin model değeri ve Bitcoin’de yarılanma olmadan hemen önce (koyu mavi) S2F model değerlerine ulaşacağını gösteriyor. 100 bin dolar benim 100 bin dolar ila 1 milyon dolar aralığımın en alt sınırı. 2024’deki blok ödülü yarılanmasından sonrası için S2F modelinin öngördüğü fiyat seviyesi 532 bin dolar civarında.

PlanB ayrıca S2F’nin 2021’de Bitcoin’in 100 bin dolara ulaşacağı öngörüsünün gerçekleşmemeiş olmasından dolayı doğru öngörüler sunmadığını belirterek modeli eleştirenleri hedef alarak şunları söyledi:

S2F modelinin ‘yanlış/geçersiz/bozuk’ olduğunu söylemek, 2012, 2016, 2020 blok ödülü yarılanmasından (kırmızı oklar) sonra BTC fiyatında görülen rallilerin tesadüfi, rastgele, blok ödülü yarılanmasıyla alakasız olduğunu söylemek anlamına geliyor. Elbette bu mümkün ama ben buna katılmıyorum. Bana göre 21 milyon olan arz, arz takvimi ve dört yıllık blok ödülü yarılanma döngüsü BTC fiyatı için temel unsurlar olarak hareket ediyorlar. Muhtemelen blok ödülü yarılanmasından hemen önce S2F model değeri 60 bin dolar (koyu mavi) olacak ve blok ödülü yarılanmasının ardından (kırmızı) ralliye başlayarak tıpkı 2012, 2016, 2020’deki blok ödülleri yarılanmasında olduğu gibi yükselecek.

Kantitatif analist, modelini 2019’da oluşturduğundan bu yana piyasa trendlerini belirlemede büyük ölçüde doğru çıktılar sunduğunun altını çizerek “Benim için S2F modeli, 2019’un Mart ayında piyasaya sürdüğümden (BTC’nin 4 bin doların altında olduğu dönemler) beri beklediğim gibi çalışıyor ve bana para kazandırıyor. Sanırım bazıları 100 bin dolara çok fazla odaklandı. S2F ve genel olarak modeller hakkında çok fazla yanlış anlaşılma var.” ifadelerini kullandı.

PlanB, bu son açıklamasından kısa süre önce 15 bin 500 doların Bitcoin fiyatı için dip olduğunu söyleyerek yine iddialı bir çıkış yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI