X


PlanB, Bitcoin Fiyat Tahminindeki Iskalamayı Kabul Etti: S2F Modeli Neyi İşaret Ediyor?

Amiral gemi Bitcoin, yükseliş eğilimini korumak adına önemli seviyelerde mücadele ediyor.
15:27
26 Kasım 2021

Stock to Flow modelinin mucidi PlanB, kasım ayı için Bitcoin fiyat beklentisinin saptığını kabul etti. Bazı yatırımcılar ünlü analiste tepki gösterirken PlanB, 100.000 dolarlık fiyat hedefinin geçerliliğini koruduğunu ifade etti.

PlanB’nin Modeli Sekteye Uğradı

Popüler kripto analisti PlanB, Bitcoin‘in ağustos ayında 47.000 dolar ve eylül ayında 43.000 dolara ulaştığını doğru bir şekilde tahmin etmişti. Ekim ayı için 63.000 dolarlık fiyat hedefi bir miktar oynasa da bu ay 98.000 dolar fiyat tahmini kayıp olarak görüldü. PlanB, başarısızlığın kesin bir nedenini açıklamazken şunları kaydetti: “Bu ıskalamayı son 10 yılda verilerde görülmemiş bir aykırı sekans ve siyah kuğu olarak görüyorum.”

Bitcoin fiyatı 10 Kasım’da kaydedilen 69.000 dolarlık rekorun ardından %20 düşüşle 23 Kasım’da 55.300 dolara geriledi. Bazı analistler düşüşü yaklaşan Mt. Gox BTC geri ödemelerine ilişkin korkulara bağlıyor. Amiral gemi Bitcoin, yükseliş eğilimini korumak adına önemli seviyelerde mücadele ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bununla birlikte PlanB’ye eleştiri dozu oldukça yüksekti ve Justin Stagner şu sözleri sarfetti: “Bu, senin zar zor kaçıracağın gibi bir durum değil. Demek istediğim, bunu gerçekten mahvetmişsin gibi görünüyor.”

S2F Nedir?

25 yıllık finansal piyasa deneyimine sahip olduğunu iddia eden PlanB, Stock to Flow modelini ekosisteme sunmasıyla ünlüdür. Model, bir varlığın veya emtianın mevcut arzının yıllık üretim oranına dayanmaktadır. Bu model, gerçekten sınırlı arzı olan herhangi bir varlığa uygulanabilir. Hollandalı analist, bu modeli 2019 yılında Bitcoin ile yaptı.

Buradaki fikir, Bitcoin arzının her dört yılda bir yarılanma olayıyla azaldığı, patlama ve düşüş döngüleri yaratacağıdır. Daha sonra fiyat tahminleri için bu döngüler kullanılır. PlanB, kaçırılan Kasım ayı hedefinin yalnızca üç fiyat tahmin aracından biri olan taban modeli ile ilgili olduğunu belirtti. S2F’den farklı olarak taban modeli, fiyat ve zincir üzerindeki verilere dayanır. S2F modelinin bu fiyat hareketinden etkilenmediği ve  100.000 dolar yolunda ilerlediği kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar