PlanB, Bitcoin Fiyat Öngörüsündeki Başarısızlığı Kabul Etti: S2F Modeli Artık Geçersiz Mi?

PlanB'nin oluşturduğu S2F modelinde son durum.
20:47
25 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Stock to Flow modelinin yaratıcısı PlanB, son dönemdeki tahminlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından dolayı eleştirilerin hedefine oturdu. 25 Aralık tarihinde 100.000 dolar beklentisini dile getiren PlanB, negatif sonucun nedenlerini sıraladı.

S2F Modeli Hala Geçerli Mi?

PlanB, öncelikle kendi floor modeli ile Bitcoin S2F modeli arasındaki ayrım yaptı. Popüler analist, floor modelinin kasım ve aralık aylarında başarısız olduğunu ve sırasıyla 98.000 dolar ve 135.000 dolar olan minimum öngörülen fiyata ulaşmadığını itiraf etti.

PlanB daha önce aralık ayında Bitcoin‘i 100.000 dolara getirmezse Stock to Flow modelinin geçersiz olacağını belirtmiş olsa da şimdi farklı bir görüş ele aldı. Bunun yerine B planı açıklandı. 180 derece dönüşün arkasında ne var?

Fenomen analist PlanB’nin açıkladığı üzere BTC önümüzdeki 2.5 yıl boyunca 1. bantta kalırsa, S2F modeli hala geçerli ve faydalı. S2F tahmin modeli konusunda yatırımcılar ve uzmanlar ikiye bölünmüş durumda. Pek çok yatırımcı floor modeli reddinin S2F modelinin sonunu işaret ettiğini düşünürken Bitcoin zincir üstü analisti Willy Woo’nun farklı bir düşüncesi bulunuyor.

Tecrübeli Analistin Farklı Bakış Açısı

Willy Woo, modellerin yaratıcılarından ayrı olarak var olduğunu ve PlanB’nin görüşünün S2F’yi tanımaladığını dile getirdi. Woo, Twitter üzerinden şunları kaydetti: “Model kendine başına bir şeydir. Bundan yıllar sonra geriye bakıp geçersiz olup olmadığını anlayabiliriz. Kesinlikle bunlar rastgele bir çizgiden ibaret değil. Bir yaratıcısı bile olsa…”

Bununla birlikte PlanB, modellerin çalışması için %100 doğru olması gerekmediğini aktarmıştı. Lider kripto para birimi Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 50.000 doların üzerindeki seyrini sürdürüyor. Amiral gemi bir haftalık dönemde %7’nin üzerinde artmasına rağmen piyasa hala korku içerisinde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar