Reklam

Piyasadaki Ani Düşüşler İle Birlikte, Toplamda 500 Milyon Dolarlık Long Pozisyon Likide Oldu!

Evergrande iflas haberinin ardından gelen düşüş ile birlikte, 200 milyon doları Bitcoin pozisyonu olmak üzere toplamda 500 milyon dolarlık long pozisyon likide oldu.
16:39
11 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kısa zaman aralıkları ile beraber gelen birtakım olumlu ve olumsuz haber akışları, lider kripto para birimi Bitcoin‘in volatilitesi yüksek fiyat hareketleri yapmasına neden oldu.

Düşüşün Hemen Öncesinde Gelen ATH

ABD enflasyon verisinin açıklanması ile beraber lider kripto para birimi Bitcoin, 66.000 dolar fiyat seviyelerinden başlattığı yukarı yönlü fiyat hareketleri ile birlikte 69.000 dolar fiyat seviyesine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine (BTC ATH : 69.045 – CoinGecko) ulaştı. Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum da, lider kripto para biriminin kaydettiği yeni zirvenin hemen ardından bir yükseliş ivmesi kazandı ve yeni bir ATH kaydetti.

500 Milyon Dolarlık Likidasyon

Bitcoin‘in kaydettiği zirve fiyat seviyelerinin ardından, Çin’in emlak devi Evergrande’nin iflas haberi geldi. Evergrande’nin iflas haberi, tüm risk piyasalarını etkilediği gibi kripto para piyasasına da olumsuz etki gösterdi. Bitcoin, çok kısa bir süre içerisinde mevcut fiyat seviyelerinden başlattığı aşağı yönlü fiyat hareketleri ile, 64.000 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi. Piyasadaki bu yüksek volatilitedeki fiyat hareketleri, kısa bir süre içerisinde 500 milyon dolarlık long pozisyon likidasyon ile sonuçlandı.

Açıklanan verilere göre, 500 milyon dolarlık likidasyonun 235 milyon doları Binance borasında, 196 milyon doları ise OKEx borsasında gerçekleşti. Kaydedilen likidasyonların 200 milyon doları Bitcoin pozisyonu olurken, sırasıyla 96 milyon dolar ve 37 milyon dolarlık likidasyonlar ise, ETH ve XRP pozisyonlarıydı. Toplamda 172.378 traderın pozisyonu likide oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar