Piyasa Yeniden Artışa Geçti! İşte Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Birimi

Bitcoin'deki artış kripto para piyasasını da etkiledi. İşte bu hafta takip edilmesi gereken 5 kripto para birimi.
10:50
27 Aralık 2021
Piyasa Yeniden Artışa Geçti! İşte Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Birimi
Okuma Süresi: 6 Dakika

Noel gününde 50.000 doların üzerinde kalan Bitcoin (BTC), 26 Aralık’ta satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. Ancak yeni hafta ile birlikte lider kripto para birimi yeniden toparlandı ve 50.000 doların üzerine yükselmeyi başardı. Bitcoin’deki bu yukarı yönlü artış kripto para piyasasını da etkiledi.

İşte önümüzdeki birkaç gün içinde kripto para sektöründe toparlanmaya öncülük edebilecek ilk 5 kripto para birimi.

Bitcoin (BTC)

Lider kripto para birimi Bitcoin, 23 Aralık’ta 20 günlük üssel hareketli ortalamanın (49.832 dolar) üzerine çıktı. Ancak Bitcoin 52.314 dolar seviyesinde bir engelle karşı karşıya aldı. Bu, ayıların henüz vazgeçmediğini ve rallilerde satış yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

BTC/USDT çifti, 24 Aralık’ta boğalar ve ayılar arasındaki belirsizliği gösteren bir Doji mum grafiği oluşturdu. Bu kararsızlık 25 Aralık’ta olumsuza döndü ve fiyat 20 günlük EMA’ya kaydı.

Ayrıca göreceli güç endeksi (RSI) orta noktanın hemen altında ve 20 günlük EMA yassı, bu da popüler kripto para birimi Bitcoin’de arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Fiyat mevcut seviyeden toparlanır ve 52.314 doların üzerine yükselirse, hissiyatın pozitife döndüğünü ve trader’ların düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak gördüklerine işaret edebilir. Bununla birlikte Bitcoin daha sonra 55.500 dolardan %50 geri çekilme seviyesine ve daha sonra 58.686 dolardan %61.8 geri çekilme seviyesine kadar bir artış başlatabilir.

Ancak bu durum gerçekleşmez ve ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekerse, BTC 200 günlük basit hareketli ortalamaya (47.569 dolar) ve ardından 45.456 dolara kadar gerileyebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma ve kapanış, fiyatı 42.000 dolara kadar çekebilir.

Polygon (MATIC)

Öte yandan popüler altcoin Poligon‘a (MATIC) bakıldığında MATIC’in güçlü bir yükseliş trendinde olduğu görülüyor. Ayılar 2.70 dolarda zorlu bir meydan okuma oluştursa da, boğalar fazla zeminden vazgeçmedi ve fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Bununla birlikte boğalar MATIC fiyatını 2,70 doların üzerinde tutmayı başarırsa, MATIC/USDT çifti yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir. Bu durumda parite ilk olarak 3.41 dolara yükselebilir ve bu seviye aşılırsa 5 dolar seviyelerine bir yolculuk başlayabilir.

Yükselen 20 günlük EMA (2.30 dolar) ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Ancak fiyat düşer ve 20 günlük EMA’nın altına gerilerse, mevcut kırılmanın bir boğa tuzağı olduğunu gösterecektir. Bu durumda parite önce 2 dolara ve daha sonra 1,73 dolara kadar bir geri çekilme yaşayabilir.

Fiyat mevcut seviyeden düşer ve 20-EMA’nın altına gerilerse, MATIC fiyatı 2.42 dolara kadar düşebilir. Bu seviye, boğaların savunması için önemli bir destek çünkü eğer bu seviye kırılırsa parite 200-SMA’ya kadar düşüş yaşayabilir.

Ancak bu durumun tam tersi gerçekleşir ve boğalar kontrolü sürdürmeye devam ederse, yükseliş momentumu daha da artabilir.

Near Protocol

NEAR Protocol‘ün NEAR tokeni, 23 Aralık’ta düşen kama modelinin üzerine çıktıktan sonra yeni bir ivme kazandı. NEAR’da yaşanan bu artış, fiyatı 13.23 dolarlık güçlü direncin üzerine taşıyarak yükseliş trendinin yeniden başladığının sinyalini verdi.

Ancak ayılar, boğaların yollarını bulmasına izin vermek istemiyor ve agresif bir şekilde 16 dolar seviyesini savunmaya devam ediyor.

Near Protocol fiyatı 14 doların altına gerilerse, parite 13.23 dolara ve ardından 20 günlük EMA’ya (11.11 dolar) düşebilir. Her iki seviyeden de güçlü bir toparlanma, duyarlılığın olumlu kaldığını ve trader’ların düşüşlerde alım yaptığına işaret olabilir.

Ancak boğalar fiyatı 15.93 doların üzerine çıkarmayı başarırsa NEAR fiyatında 17.95 dolara doğru bir artış başlayabilir.

Ayrıca 4 saatlik grafik paritenin 14.20 dolar ile 15.93 dolar arasında konsolide olduğunu gösteriyor ki bu olumlu bir işaret. Bununla birlikte 20-EMA eğimli ve RSI’ın pozitif bölgede olmasıda boğaların şu anda üstün olduğuna işaret ediyor.

Cosmos (ATOM)

Bir diğer popüler altcoin’e baktığımızda Cosmos (ATOM), 25 Aralık’ta alçalan kanalın direnç çizgisinin üzerinde patlak verdi. Bu durum popüler altcoin ATOM’da düşüş trendinin sona erebileceğini gösteriyor.

20 günlük EMA (25.91 dolar) yükselmeye başlarken, RSI boğaların üstün olduğunu gösteren pozitif bölgeye yükseldi. Bununla birlikte alıcılar fiyatı kanalın üzerinde tutmayı başarırsa, ATOM/USDT çifti ilk olarak 33.60 dolara ve ardından 38 dolara yükselebilir.

Ancak fiyat, mevcut seviyeden veya genel direnç seviyesinden düşüş başlatır ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, bu durum trader’ların rallilerde satış yapmaya devam ettiğinin bir göstergesi olabilir.

Ayrıca 4 saatlik grafik, paritenin 200-SMA üzerinde kırılıp kapandıktan sonra ivme kazandığını gösteriyor. Ayılar yükselişi 30 dolarda durdurmaya ve fiyatı düşürmeye çalıştı ancak boğalar 20-EMA’yı başarıyla savundu.

Bu, duyarlılığın pozitife döndüğünü ve trader’ların düşüşlerde alım yaptığını gösteriyor. Dolayısıyla parite, ayıların güçlü bir direnç oluşturabileceği 33.60 dolar ile 34.15 dolar arasında bir tepe bölgesine yükselebilir.

Helium (HNT)

Son olarak Helium’un HNT tokeni, güçlü desteği 25 dolardan sıçradı ve 16 Aralık’ta 20 günlük EMA’nın (35.38 dolar) üzerine yükseldi. Ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekmeye çalıştı ancak boğalar düşüşü satın aldı ve toparlanmayı uzattı.

Ancak ayılar, %50 Fibonacci düzeltme seviyesi ile 42.14 dolar ve %61.8 geri çekilme seviyesi arasında 46.18 dolar ile havai bölgeyi savunmaya devam ediyor.

Dolayısıyla fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, alıcılar HNT/USDT çiftini havai bölgenin üzerine itmeye çalışacak. Alıcılar bu bölgede başarılı olurlarsa parite 51.94 dolara doğru bir artış başlatabilir.

Ancak bu durumun tersi gerçekleşirse ve ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına düşürürse, parite 29.94 dolara kadar gerileyebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma ve kapanış ise fiyatı 25 dolara kadar düşürebilir.

Öte yandan 20-EMA düzleşti ve RSI orta noktaya yakın, bu da arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Ayılar fiyatı 200-SMA’nın altına çekerse, düzeltme daha da derinleşebilir ve parite 30 dolara kayabilir. Alternatif olarak, 39.50 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, fiyatı 42 dolara itebilir. Bununla birlikte bu seviyenin üzerinde bir kırılma ve kapanış ise yükseliş trendinin yeniden başlamasını tetikleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar