Phaeton, Gayrimenkul Piyasasına Merkezsizliği ve NFT’leri Getiriyor

15:14
22 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Phaeton blok zinciri, sosyal gelişim ve yenilenebilirliğe odaklanan bir dizi araç ve hizmet sunan, merkezi olmayan bir ekosistemdir. Yapılan açıklamalara göre Phaeton, 250 kb blok boyutunda, bir milyon işleme ve beş saniyelik bir oluşturma süresine izin veren, merkezi olmayan bir ledger sistemi sağlıyor. Ayrıca Phaeton Blockchain’de Delegated Bizans Hata Toleransı ile Delegated Proof of Stake (DPoS+dBFT) konsensüs işlemi kullanılıyor ve bu da enerji verimliliğini artırıyor. Phaeton, işletmelerin parasal, işlemsel, veri veya akıllı sözleşme amaçlarıyla kullanması için bir platform sunduklarını ve bağımsız bir blockchain olduklarını ifade ediyor.

Öte yandan Phaeton, blok zinciri ve akıllı sözleşmelerle desteklenen merkezi olmayan bir toplum inşa ediyor. Bir sonraki projesinin ise emlak sektöründe büyük değişiklikler yapacağı ifade ediliyor.

Phaeton, gayrimenkulün hissedarlara ve token sahiplerine önemli değer sağlayabileceğine inanıyor. Phaeton, CEO’su Ron Forlee’denin de diğer blockchain platformlarına göre bir avantaja sahip olduğu düşünülüyor. Ron, yaklaşık 40 yıldır mimar, geliştirici, yazar ve eğitimci olarak çalıştı. Bu sebeple Ron’un Blockchain teknolojisi, geliştirme, finansman ve yatırım süreçlerini tam olarak anladığı için gayrimenkulle ilgili birçok zorluğu çözebileceği ifade ediliyor. Bu zorluklar arasında ise finansman, likidite ve satın alınacak ev bulma gibi konuların yer aldığı ifade ediliyor.

Bunların yanında gayrimenkul geliştirme ve yatırım, blok zinciri teknolojisinin ve TNFT’lerin önemli bir rol oynayabileceği iki sektör. Şeffaflık, likidite ve demokratikleşme, TNFT’lerin özellikleri arasında yer alıyor. Phaeton Emlak TNFT Platformu ise şu anda geliştirme aşamasında ve 2022’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Phaeton, NFT Kullanım Durumunu Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

Phaeton Real Estate Tangible Non-Fungible Token’lar (TNFT’ler) için piyasa, Phaeton Blockchain’in bir “Yan Zinciri” olarak tanımlanıyor. Yani gayrimenkul geliştiricileri ve yatırımcıların TNFT’leri alıp satmaları için bir ticaret platformu olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda, emlak sponsorlarının ve geliştiricilerinin projeleri için token oluşturup bunları piyasada satabilecekleri bir tür “kitle fonlaması”da sunuluyor.

Mülkiyet haklarının alım satımı ve yönetimi süreci, TNFT’ler ile önemli ölçüde daha kolay hale gelir. Gayrimenkul, blockchain uygulamaları için de çok uygundur. Mülk taşınmazdır ve üçüncü şahıslar tarafından fiziksel olarak çıkarılamayan veya çalınamayan fiziksel bir varlığı vardır. Phaeton’un diğer geliştiricilere göre sunduğu ana avantajlardan biri, marjinal projelerdeki riski azaltmaktır. Yapılan açıklamalara göre bir Blockchain Veri Merkezi ve Artemis Düğümü’nü birleştirmek, normal kira parasına ek olarak ek kira ve pasif gelir sağlar.

Phaeton, emlak girişimi için kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler geliştirmiştir. Kısa vadede Phaeton, gayrimenkul meraklıları için bir kamu pazarı oluşturmak ve topluluk güneş enerjisi farming’i yoluyla arazi varlıkları elde etmek için Tangible NFT’leri teşvik edecek. Uzun vadede Phaeton Real Estate’in misyonu ise her ülkede kapsamlı gayrimenkul portföyü oluşturmak ve sahip olmak.

Phaeton Merkezi Olmayan Bir Toplum İnşa Ediyor

Phaeton, Avustralya’da iki geliştirme projesi üstlenerek gayrimenkul girişiminde birçok atılım gerçekleştirdi. Her iki projenin detayları ise aşağıda açıklanıyor:

Mandurah Life, Phaeton’un halihazırda Geliştirme Onayı almış olan ilk gayrimenkul girişimidir. Bu, “Sosyal Etki” yaratan “kiralık gayrimenkuller inşa etme” kapsamında düşük maliyetli bir “NDIS Topluluk Merkezi” fikrine dayanan birkaç girişimden biridir. Bu Mandurah projesi, 10’u NDIS dairesi ve 22 uygun fiyatlı ortak yaşam kiralama birimi olan 32 daireden oluşmaktadır. Ticari bir bileşen aynı zamanda bir NDIS Therapy Hub’ı ve engelli insanlara eğitim veren ve onları istihdam eden bir sosyal girişim olan Kahve Dükkanı’nı da barındırıyor.

Geliştirme Yönetimi, Batı Avustralya, Karratha’daki bir proje için Phaeton Real Estate’e teklif edildi ve bu da Phaeton’un ikinci projesi oldu. Geliştirme, 22 daire, 7 NDIS konaklama birimi, bir tıbbi/NDIS terapi merkezi ve bir Social Enterprise Coffee Shop’u içermektedir.

Yapılan açıklamalara göre Phaeton’a, Australian Carbon Credit Units’in (ACCU’lar) tokenleştirilebileceği ve değiş tokuş edilebileceği bir Carbon Credit Units oluşturma teklifi ile gelindi. Dolayısıyla bu proje üç taraf arasında ortak bir proje: Kurucu, kurumsal danışman ve Phaeton.

Proje, Carbon Credit Units’i NFT’lere dönüştürerek emisyon azaltma kredilerinin ticaretini hızlandırabilir. Dünya çapında erişim, gerçek zamanlı şeffaflık, hızlı ödeme, gelişmiş likidite ve kendi kendini saklama kapasitesi gibi kripto para ekosistemiyle bağlantılı sayısız diğer sinerjiler aracılığıyla gerçekleştiriliyor..

Yapılan açıklamalara göre her ACCU NFT, Commonwealth of Australia veya Clean Energy Regulator tarafından onaylanmış, bir yıllık metrik ton CO2 emisyonunu temsil eder. Her token, bir ton karbon emisyonunu dengelemek için her an “yakılabilir”. Bir karbon kredisi tüketilene kadar saklanabilir ve değiştirilebilir.

Gelecekte kullanılacak olan Phaeton Emlak Borsası Platformu, Phaeton’un mülk portföyüne sahip olmayacak, bunun yerine diğer mülk sahiplerinin mülklerini tokenleştirmelerine olanak tanıyacak. Phaeton, GYO modeline (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) benzer şekilde yeni gelir getiren mülkler elde etmek için takas edilebilir steblecoin’ler üretecek. Mülk sahipleri, mülk üzerinde bir banka ipoteği tutmak yerine, bu borç bileşenini stablecoin’lere dönüştürerek riski azaltabilir ve likiditeyi artırabilir.

WebsiteTwitterFacebookInstagramTelegramMediumLinkedinDiscordYouTube

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar