X


Peeps Platformu, İçerik Üretim Ekonomisini Değiştirmeyi Hedefliyor

Peeps, yaratıcı ekonomiyi gerçekten topluluğa ait kılmayı hedefleyen bir sosyal platform olarak nitelendiriliyor.
12:29
6 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Peeps kendini, hem influencerlara hem de takipçilerine kazandıracak, “içerik üretim ekonomisinin” pazar dinamiklerini değiştiren bir sosyal medya platformu olarak nitelendiriyor.

Merkezsiz (DeFi), güvenilir ve topluluğa ait bir platform sunan Peeps, kullanıcının dijital kimliğini tek bir tıkla metaverse’e bağlıyor. Peeps.me, bünyesindeki tüm içerik üreticilerine platformda bulunan diğer takipçilerinin kendilerini “#NameStaking” aracılığıyla desteklemesine de olanak sağlayacak.

Üyeler platformdaki kanallarda staking yapabilir ve bunun doğrultusunda kazanabilirler. Bu sistem, Peeps’i ünvanı fark etmeksizin tüm üyelerin fayda ve kar sağladığı tek Dijital İçerik Platformu konumuna getiriyor.

Bunlara ek olarak ultra ölçekleme çözümü Polygon tarafından desteklenen Peeps, Web3 üzerindeki içerikler için en likit ve dinamik pazarı yarattığını da belirtiyor. Peeps, ciddi bir büyüme dönemi yaşayan iki sektörde özgün bir yenilik sunduklarını ifade ediyor. NFT’ler ve İçerik Üretim ekonomisinin büyümesi şu şekilde sıralanıyor:

 • NFT’lerde 10.7 milyar dolar, 2021’in 3. çeyreğinde satıldı ve 2021’in 2. çeyreğine göre %700 artış saptandı.
 • İçerik üreticilerinin toplam ekonomik volümü artık dünya çapında 104 milyar doların üzerinde bir değere sahip.
 • İnternette, 50 milyondan fazla bağımsız içerik üreticisi bulunuyor ve bu rakam büyümeye devam ediyor.

‘Creators Economy’ denilen bu ekonominin büyümesiyle birlikte giderek daha fazla içerik üreticisi mevcut piyasa gerçeklerinin sorunlarıyla her gün daha fazla karşı karşıya kalıyor:

 • Takipçilerin uzun vadeli teşviklerinin olmaması
 • Merkezi platformlar tarafından belirlenen yüksek komisyonlar
 • Sansür ve keyfi kurallar
 • Anonimlik seçeneği olmaması

Peeps.me, bu problemleri kullanıcılar için somut çıkarlar ortaya koyarak çözeceğini ifade ediyor:

 • Takipçiler kazanç elde edecek: Peeps.me’de kullanıcılar bir veya birden fazla kanal başlatabilir, içerik oluşturabilir ve bunu takipçileriyle paylaşabilir. Bir tarafta kanallar ücretsiz olarak takip edilebilir veya aboneliğe dayalı olabilir, bu durum da içerik üreticisi için gelir sağlar. Öte yandan takipçiler içeriği #NameStaking aracılığıyla onaylayarak bir kanalın başarısından fayda sağlayabilirler. Herkes bir kanalda pay sahibi olabilir ve elde edilen gelirlerden bir pay alabilir.
 • Komisyon yok: Peeps’in kendisi, Patreon’un %12 ve Onlyfans’ın %20 ücretine kıyasla, içerik oluşturucuların kazançları üzerinde herhangi bir komisyondan talep etmiyor.
 • Peeps’te üyeler, kazandıkları tüm gelire sahip olurlar:  İçerik üreticileri, kanala verdikleri destek için gelirlerinin bir kısmını takipçileriyle paylaşır.
 • Anonimlik ve ifade özgürlüğü:  Polygon üzerine inşa edilen Peeps, merkezi olmayan, müdahale ve sansürden arındırılmış ve talep edenler için içerik üreticilerinin tam anonimliğini koruyan bir platform. İçerik üreticileri, Peeps’te yaratıcılıklarını ve fikirlerini daha önce hiç olmadığı kadar özgürce ortaya koyabilecekler.

Tüm bunlara ek olarak proje kendisini şu şekilde özetliyor: Peeps, herhangi bir aracı olmadan hem içerik üreticilerini hem de takipçilerini ödüllendiren abonelik tabanlı bir model sunan yeni bir sosyal platformdur. Patreon, OnlyFans, Substack ve benzerleri gibi büyük isimlere meydan okuyan Peeps Platformu, içerik üretim ekonomisinde dengeleri değiştiriyor. Ölçeklendirme çözümü Polygon’dan yararlanan Peeps, tüm katılımcıları adil bir şekilde ödüllendiren bir ekosistem yaratıyor.

#NameStaking’in tanıtılmasıyla Peeps, adidiyet haklarını platformun gerçek kullanıcılarına geri vermekle beraber, tüm üyelerinin , içeriğin keyfini çıkarırken gelir elde etmek için karlı ve sansürsüz bir yerden yararlanmasını sağladıklarını belirtiyor. Bu da Peeps’in adil olduğu yorumunun yapılmasını sağlıyor.

Öte yandan takipçiler, merkezi platformların genellikle kendileri için uygun gördükleri kısmı alırlar. Peeps’de takipçiler, beğendikleri bir kanalda pay sahibi olurlar ve içerik üreticileri platformlarında her gelir elde ettiklerinde ödüller kazanırlar. Peeps.me kendi topluluğu tarafından yönetilmektedir ve permissionless olduğu için kimsenin kimliğini ifşa etmesine gerek yok.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar