X

Panik Satışlar, DeFi’deki Ciddi Düşüş ve Gaz Ücretlerinin İnanılmaz Artışı!

Kripto piyasasının düşüşleriyle yatırımcılar, panik satışlar gerçekleştiriyor ve bu gaz ücretlerini giderek artırıyor.
14:30
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH), kripto piyasasının panik durumundan etkileniyor ve bu gas fee’lerin artışına sebebiyet veriyor. Bir gas fee takip platformu Nansen, borç verme ve ödünç alma platformlarında işlemlerin %300’e varan bir artış yaşadığını belirtiyor. Dolayısıyla bu işlem hacminin artışı da Ethereum’un gaz ücretini 1000 Gwei’ye kadar yükseltiyor.

Düşüşlerin Sebepleri

Halihazırda düşüşte olan kriptolar, dün Fed’in faiz açıklamaları sonrası çok daha sert bir düşüş gösterdi. Bu açıklama öncesinde ise LUNA ve UST’nin düşüşleri de Bitcoin (BTC) ve diğer altcoinleri ister istemez etkiledi. Tüm bunlarla beraber piyasada hem panik satışları yapılıyor hem de borç alma platformlarında talep artışı görülüyor. Dolayısıyla artan işlem sayısı da gas fee’leri etkiliyor.

Bu süreçte yatırımcılar, çoğunlukla en iyi stablecoinlere veya DeFi çözümlerine olan güvenini hızla kaybediyor olarak gözüküyor. İlk etapta UST’nin düşüşü, piyasada tüm DeFi sektörünün büyük miktarda fon çıkışlarına sebebiyet verdi. DeFi, son 24 saat içerisinde %24 kadar fon kaybederek TVL’sinde önemli bir düşüş görüyor.

DeFi ve Kriptolar

Genel olarak bakıldığında birçok blockchainde toplam TVL, 204 milyar dolardan 115 milyar dolara düşüyor. Böylesine bir sert düşüş, tarihe bakıldığında Temmuz 2021’i hatırlatıyor. Temmuz 2021’de DeFi sektörü, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yeni bir ralli öncesinde dibe vurmuş ve hiç olmadığı kadar düşmüştü.

Öte yandan AAVE, Cardano (ADA) ve Cosmos (ATOM) gibi DeFi ile ilgili tokenların geçtiğimiz birkaç gün içerisinde değerinden %60 kadar kaybettikleri de raporlanıyor. Ancak bu süreçte Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoların dev varlıklarının da son birkaç gün içerisinde çift haneli kayıplar yaşaması aslında düşüşte olan tek sektörün DeFi olmadığını gösteriyor. Bunun yanı sıra yatırımcılar, piyasanın canlanmasını dört gözle beklerken Bitcoin, düşüşleriyle kriptoları yönlendirmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar