Oyunu Gördüm Diyen Ünlü Milyarder Açıkladı! 2023 Kripto Para Tahminleri!

Kripto paralar çok büyük bir patlamaya hazırlanıyor. Kripto dostu ünlü milyarder oyunu gördüğünü söylüyor.
18:53
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları 2022 yılı boyunca zor bir dönem yaşadı ve yatırımcılar ciddi kayıplarla karşı karşıya kaldı. Kripto piyasalarıyla yakından ilgilenen ünlü milyarder ise herkesin gözden kaçırdığı kritik bir detaya dikkat çekiyor. Adeta oyunu görün diyen milyardere göre kripto paraları büyük bir patlama bekliyor.

2023 Kripto Para Tahmini

Milyarder yatırımcı Mark Cuban, 2023 yılında kripto endüstrisine bakış açısını paylaştı. Popüler NBA takımı Dallas Mavericks’in de sahibi olan Cuban, merkezi kripto para borsalarındaki işlem hacminin yakın takibe alınması gerektiğini söylüyor. Eğer bu konuda bir çözüm bulunamazsa kripto paraları büyük bir yıkım bekliyor olabilir. Mark Cuban’a göre bu bir “eğer” değil “ne zaman” sorusudur.

Ünlü milyarder 2023 yılı kripto skandallarından payına düşeni alacak dedi ve bunun yaklaştığının altını çizdi. Ona göre bu bir “eğer” değil, “ne zaman” sorusu. Cuban, dikkat edilmesi gereken skandalın, merkezi kripto borsalarında gerçekleşen kripto tokenlerinin “wash trading” olduğuna inanıyor.

“Çok az kullanımı olan tokenler için sözde on milyonlarca dolarlık işlem ve likidite var. Nasıl bu kadar likit olabileceklerini anlamıyorum.”

Ayrıca, söz konusu “wash trading” işlemlerinin keşfedilmesi ve kaldırılmasının kripto endüstrisinin bir sonraki patlamasına yol açacağını da sözlerine ekledi.

Wash Trading Nedir?

Yıkama ticareti (Wash Trading), bir trader veya yatırımcının bir varlığın fiyatı ya da likiditesi konusunda diğer piyasa katılımcılarını yanıltmak amacıyla kısa bir süre içinde aynı menkul kıymeti alıp satmasıdır. Menkul kıymetler piyasalarında yıkama ticareti yasa dışıdır, ancak kripto endüstrisinde henüz belirlenmiş düzenlemeler yoktur. Aynı şeye birçok uzman 2021 yılında NFT’lerde dikkat çekmişti. Bazı gözü açık traderlar ellerindeki koleksiyonların fiyatını ve hacmini bu şekilde şişiriyordu.

Kripto piyasası, binlerce token bulunması nedeniyle özellikle yıkama ticaretine karşı savunmasızdır. Düzenleyici netliğin olmaması sorunu daha da derinleştirmektedir. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yayınlanan bir rapor, düzenlenmemiş kripto borsalarındaki işlem hacminin %70’inden fazlasının wash trade olduğunu ortaya koymuştur.

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin fiyatı 16.820 doların üzerine çıktı. ISM PMI beklenti altı geldi ve bu Fed’in istediği bir şeydi. Ekonomide soğumaya işaret eden veri son gelen güçlü istihdamı dengeleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar