Otomobil Devi Hyundai’den Dikkat Çeken Metaverse Hamlesi

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai'nin son patent başvurusuyla ilgili detaylar, şirketin Metaverse sektörünün derinliklerine daldığını ortaya koyuyor.
20:30
11 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ticari marka avukatı Mike Kondoudis’in attığı yakın tarihli bir tweet’ine göre, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, Metaverse dünyasının derinliklerine daldı.

Hyundai’den Metaverse Çıkarması

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin son ticari marka başvurusuna göre, şirket değiştirilemez token (NFT) çıkarmayı ve NFT’lerle ilgili medya içerikleri sunmayı planlıyor. Şirket, ayrıca sanal gerçeklik ve simülasyonlar için giyim, ayakkabı, spor malzemeleri, başlık, gözlük, spor malzemeleri, sanat eserleri, resimler ve oyuncaklar gibi kendi sanal moda ürünlerini de çıkarmayı planlıyor.

Sanal avatar ve araba görüntüleri, sanal gerçeklik için sanal arabaları içeren indirilebilir görüntü dosyalarıyla birlikte Hyundai’nin son patent başvurusuna dahil edilmiş durumda.

Bu, Hyundai’nin NFT endüstrisine yaptığı ilk çıkarma değil. Şirket, Nisan ayında kendi NFT’lerini yayınlayarak Mercedes-Benz de dahil olmak üzere diğer küresel otomobil üreticilerinin arasına katıldı ancak topluluk temelli bir koleksiyon oluşturarak rakiplerinden bir adım daha ileri gitti. Son NFT hamlesine “metamobilite” kavramını açıklayan kısa bir film eşlik etti.

Patent Başvurularının Sayısı Hızla Artıyor

Şirketlerin metaverse ile ilgili patent başvurularının sayısı 2021’in Ekim ayından bu yana yaklaşık yüzde 380 artmış durumda. Bununla birlikte, gelişmekte olan endüstri, bir kimlik krizinin tam ortasında olabilir. Ethereum‘un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, geçen ay Metaverse’in tutarlı bir tanımının olmadığına dikkat çekerek, en popüler terimlerden birinin aslında herhangi bir özel teknolojiye atıfta bulunmadığını iddia etti. Buterin, bunun yerine metaverse’ün görünüşte sanal gerçeklik (VR), büyük veri (big data) ve artırılmış gerçekliği (AR) birleştirerek ele alındığının altını çizdi.

Öte yandan oyun ekosisteminin en önemli markaları arasında yer alan Epic Games’in başkan yardımcısı Unreal Engine’in genel müdürü Marc Petit, Mayıs ayının sonunda dikkat çeken bir açıklama yapmış ve insanların Metaverse’e olan ilgilerini çoktan kaybettiğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI