Optimism Coin Nedir?

Optimism (OP), Ethereum için tüm Ethereum uygulamalarını destekleyebilen bir Katman 2 ölçekleme çözümü olarak karşımıza çıkıyor.
11:47
1 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Optimism (OP), Ethereum için tüm Ethereum uygulamalarını destekleyebilen bir Katman 2 ölçekleme çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Gas fee’den tasarruf etmek için toplu işlem gruplarını gruplamak için optimistic rollup teknolojisini kullanıyor. OP ise, öncelikle protokolü yönetmek için kullanılan yerel yönetim token’ı.

Optimism (OP) Nedir?

Yapılan açıklamalara göre Optimism, geliştiricilerin ve kullanıcıların pratik ihtiyaçlarını ele alıyor ve günden güne daha iyi bir noktada olmayı hedefliyor. Optimism’i Ethereum’un test edilmiş altyapısından mümkün olduğunca çok faydalanarak kullanabilir ve uygulamanızı layer2’de oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre Optimism, yalnızca uyumlu değil, Ethereum Sanal Makinesi ile eşdeğer olarak tasarlandı. Bu da tüm Ethereum uygulamalarının ve araçlarının çalıştığı anlamına geliyor.

Öte yandan OptimismVakfı, Optimism Kolektifini büyütmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanımlanıyor.

Ekip, sadece Ethereum teknolojisini ölçeklendiren bir yazılım yazmıyor, aynı zamanda başarılı olacak bir iş modeli olmayan son derece etkili projeler için raylar oluşturarak Ethereum değerlerini ölçeklendiriliyor.

‍Proje tamamen merkezsiz olana kadar, merkezi bir sıralayıcı çalıştırmaktan elde edilen tüm kârı, kamu mallarını ölçeklendirmeye ve sürdürmeye adayacakları da ifade ediliyor.

Öte yandan İyimserlik Kolektifi, kamu mallarını ödüllendirmek ve Ethereum için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için tasarlanmış yeni bir topluluk türü olarak tanımlanıyor. Kamusal maller topluluğun temeli olarak nitelendiriliyor. Ancak ekibin açıklamalarına göre  teşvikler uygun şekilde hizalanmadığında çoğu zaman yetersiz finanse edilirler ve birçoğunu kâr elde etmek ve kamu yararı için inşa etmek arasında değiş tokuş yapmaya zorlar.

Optimism ile ilgili yapılan açıklamalarda ise “Optimism ve Ethereum kamu mallarıdır. Açık internet hepimiz içindir ve bunu sürdürmemize yardımcı olmak için hepimize ihtiyaç vardır.” sözleri kullanılıyor.

Optimistic Rollup kullanıcılarına şunları sunuyor:

  • Kullanılabilirlik: Web 2.0 deneyiminin hızı için düşük gecikmeli işlemler ve maliyetin çok altında akıllı sözleşmeler.
  • Tanıdık iş akışları: Geliştiriciler, Ethereum geliştirici deneyimini koruyor. Aynı akıllı sözleşmeler, API’ler ve geliştirme araçları kullanılıyor ve böylece mevcut sözleşmeleri bozmadan taşıma imkanı sunuyor.
  • Money Lego$: dApp’ler ve akıllı sözleşmeler arasında sorunsuz birlikte çalışabilirlik.

OP Coin Yorum

Özellikle Binance listelemesi ile gözlerin üzerine çevrilmesini sağlayan OP, Optimism’in yerel kripto para birimi olarak tanımlanabilir. Yatırımcılar platformun sunduğu avantajlar sebebiyle ve Ethereum uyumlu olduğu için OP token’a ilgi gösterebilir.

CoinMarketCap verilerine göre Optimism Coin, 2809. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 1,56 dolardan işlem gören Optimism Coin’in 24 saatlik işlem hacminin Optimism USD olduğu görülüyor. Ayrıca Optimism Coin, 31 Mayıs 2022’de 0,79 dolar ile dip seviyeyi görürken yine 31 Mayıs 2022’de de 4,57 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak Optimism Coin toplam arzının 4,294,967,296 OP olduğu görülüyor.

OP Coin Nasıl Alınır?

OP Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

OP Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından OP Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD ve Tether (USDT) OP işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar