X


OpenSea’nin bu NFT Koleksiyonu Büyük Tartışma Yarattı!

Bir NFT pazar yeri olan OpenSea’de yer alan bu NFT koleksiyonu büyük eleştiri oklarının platform üzerine dönmesine sebep oldu. 
11:05
9 Ekim 2021

Dünyanın en büyük non-fungible token (NFT) pazarı olan OpenSea’de Nazi temalı NFT’lerin satışları yapılıyor.

Nazi NFT’leri

1.5 milyar dolarlık bir değere sahip olan Amerikan start-up’ı, Bitcoin ve daha yaygın olarak Ethereum gibi kripto para birimleri ile satın alınabilen dijital sanat eserleri NFT‘lerin en büyük piyasası konumunda bulunuyor. Bazı ürünler milyonlarca ABD dolarına satılıyor ve satın alınan ürünler, her işlemin kaydedildiği ve herkese açık hale getirildiği kalıcı bir dijital defter olan blok zincirine kaydediliyor.

Ancak Vice yayınına göre OpenSea‘nin teklifleri arasında çok sayıda Adolf Hitler temalı NFT bulunuyor. Bazı sanat eserlerinde “Hitler yanlış bir şey yapmadı” veya “Heil Hitler” gibi rahatsız edici başlıklar var. Bu hafta viral haline gelen bir tweet, Hitler’in çeşitli dijital kıyafetler içinde çizildiği OpenSea’deki belirli bir koleksiyona dikkat çekti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

OpenSea’den Açıklama Gelmedi

Her ne kadar OpenSea bu eleştirilere yanıt vermese de sitenin hizmet şartları, tartışmalı içerikler de dahil olmak üzere çok çeşitli içeriğin değişimi için bir platform sağlamaya kararlı olduklarını belirtiyor.

Ancak hizmet şartları, başkalarına karşı nefret veya şiddeti teşvik eden tekliflerin kaldırılacağını da söylüyor. Hizmet şartları ayrıca OpenSea’nin güven ve saygıyı ve yasalara bağlılığı teşvik ederken mümkün olan en geniş varlık seçimini sunduğunu belirtiyor.

Öte yandan bu durum, Nazi temalı öğeleri ve hatıraları barındırdığı için dijital alışveriş platformlarının ilk kez eleştiri aldığımı durum da değil. Geçmişte, Amazon ve eBay gibi e-ticaret devleri de sitelerinde Nazi ile ilgili eserler ve ürünler sunma konusundaki eleştirilerden paylarına düşeni almıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar