X


Önemli Gelişme: SEC, Bitcoin (BTC) Odaklı ETF Onayını Verdi!

ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenecek.
23:58
7 Ekim 2021

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsalların işini kolaylaştırmaya kararlı görünüyor. Kısa süre önce Bitcoin (BTC)’e ve onunla ilişkili şirketlere yatırım yapma olanağı sunan bir ETF başvurusu onaylandı. Bu başvurunun onaylanmasıyla birlikte haber kripto para topluluğunda, direk kriptoya maruz kalan taleplerin de onaylanabileceği şeklinde yorumlandı.

Volt Equity ETF Onaylandı

Bitcoin (BTC)’e önemli ölçüde maruz kalan şirketlere kolay erişim sağlayan Volt Equity ETF nihayet onaylandı. Yatırım fonu “Bitcoin Endüstri Devrimi Şirketlerini” kapsıyor. Bu tanıma giren şirketler Elinde Bitcoin (BTC) tutan veya kazancının çoğunu Bitcoin’den elde eden kuruluşlar olarak tanımlanıyor. Fonun %80’i direkt olarak kriptoya maruz kalan şirketlerden oluşacak yani Amerikalı kurumsal yatırımcılar kolay biçimde Bitcoin’e (dolaylı yoldan da olsa) yatırım yapabilecek.

Sembolü BTCR olacak ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenecek. SEC Başkanı Gensler daha önce birçok kez kripto paralara dolaylı maruz kalan başvuruların öncelikli olarak onaylanabileceğini söylemişti. Şimdilik bu bile SEC’in kripto paralara ılımlı baktığını teyit ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Onay Bekleyen Bitcoin ETF Başvuruları

İlk Bitcoin (BTC) ETF onayı için halen beklememiz gerekiyor. Kısa süre önce SEC tarafından Global X Bitcoin Trust, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund, WisdomTree Bitcoin Trust ve Kryptoin Bitcoin ETF başvuruları için karar ertelemesi duyurulmuştu. SEC yaptığı duyuruda bu başvurular için kararını 45 gün sonra açıklayacağını söyledi. 21 Kasım – 24 Aralık tarihleri arasında bu başvurularla ilgili yeni kararlar duyurulacak. Başvuruların ilk yapıldığı tarihten itibaren SEC’in 240 gün içinde karar vermesi gerekiyor ve bu süre hızla doluyor.

Volt Equity fonu, direkt olarak elinde Bitcoin (BTC) tutmuyor. Ancak saf bir Bitcoin ETF’sine en yakın fon şimdilik bu oldu. Yatırım fonu elindeki varlıkların önemli kısmını direkt olarak Bitcoin’e maruz kalan şirketler oluşturacak.

Bitcoin’in son fiyat hareketini de gelebilecek Bitcoin ETF onayı tetiklemiş olabilir. Birçok analist içeriden bilgi alan güçlü cüzdanların cebini Bitcoin ile doldurduğunu düşünüyor. Gerçek bir Bitcoin ETF onayı gelmese de buna çok yaklaşıldığı aşikar, onaylanan fonun yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Barış Zafer TERKOĞLU
    1 hafta önce

    GENSLER ADETA KENDİNİ FED BAŞKANI GİBİ KURAL KOYUCU MAKAM NOKTASI GİBİ GÖRÜYOR , BÖYLE GİDERSE YELLEN GENSLER’İN AYAĞINI KAYDIRMAK İÇİN HAMLELER YAPMAK ZORUNDA KALABİLİR….

    ÖRDEK BEYİNLİ GENSLER…

    1