X

On Yılı Aşkın Süredir Uyuyan Bitcoin (BTC) Balinası Geri Döndü: Kazancı Dudak Uçuklattı

Bitcoin balinası, on yılı aşkın bir sürenin ardından geri döndü.
13:48
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

11 yıllık uykunun ardından bir Bitcoin cüzdanı, aktive edildi. Bitcoin balinası, on yılı aşkın bir sürenin ardından kripto para piyasasına geri döndü. Balinanın elde ettiği kâr oranı ise dudak uçuklatan cinstendi.

11 Yılın Ardından Geri Dönen Balina

17 Mayıs 2010 tarihinde bir Bitcoin madencisi 50 BTC ödülü kazandı. Sonraki 11 yıl boyunca varlıklarını koruyan madenci, 22 Ekim’de varlıklarını nakde çevirirken bu işlem adres etkinliğinde kaydedildi. 2010 yılında 50 BTC’nin tamamı 4 doların altında satın alınabilirdi. Bugüne ile kıyaslarsak bir Bitcoin fiyatı mevcut dönemde 58.000 dolar seviyelerindedir.

Öte yandan 2010 yılında alınan 50 BTC 4 doların altına mâl oluyordu. Bugün ise fiyat 58.000 dolar seviyelerinde ve bu 11 yılda %76.000.000’ın üzerinde inanılmaz bir kazanç oranına denk geliyor.

2010 yıllarında madenciler için Bitcoin blok ödülleri 50 BTC’di ve yarılanmalar her dört yılda bir olmak üzere planlanmıştı. Daha sonraki yarılanmalarda blok ödülleri yarı yarıya düşürüldü. 2020 yarılanmasının akabinde blok ödülü 6.25 BTC oldu. Yarılanmalara rağmen Bitcoin madenciliği varlığın yükselen fiyat eğilimi göz önüne alındığında daha önce hiç olmadığı kadar kazançlı bir çaba haline geldi. Bir önceki yarılanma 2020 Mayıs ayında görüldü.

Eski Dönem Balinaları

2011’den önceki ilk Bitcoin madencileri, ekosistemde önemli itibar kazandı. Bitcoin’leri genellikle zombi BTC olarak alınır çünkü kazanılan varlıklar uzun süredir yerinde kalır. Bu Bitcoin’lerin sonsuza dek kaybolduğuna dair spekülasyonlar bulunuyor. Ancak bazıları kış uykusundan uyanmak için doğru zamanı bekliyor olabilir.

Bu inanç, o dönemden daha önce kullanılmayan adreslerden gelen etkinlikte son artışa bağlıdır. btcparser’den alınan verilere göre son yıllarda BTC‘lerini hareket ettiren çok sayıda madenci oldu. Örnek olarak 6.000 Bitcoin’i bulunan bir balinanın 2021 yılında aktif hareketleri kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar