Novogratz: “BTC Benimsenmesi 18 Ay Geriye Gitti”

Galaxy Digital CEO’suna göre ekonomik kriz sebebiyle benimsenme 18 ay ay geriledi...
09:00
18 Mart 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz ve Anthony Pompliano COVID-19’un yayılması nedeniyle büyüyen küresel finansal alanın karşı karşıya kalacağı ve yaklaşmakta olan zorlukları tartıştıkları bir röportaj yaptılar. Novogratz bu röportaj sırasında, küresel ekonomik kriz sebebiyle kripto para benimsenmesinin 12 ile 18 ay gerilediğini ifade etti.

Likidite Krizi

Piyasa belirsizliği önemli ölçüde volatiliteye yol açtığı için Novogratz’ın yorumları gerçeği yansıtıyor gibi görünüyor. CEO konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Kripto söz konusu olduğunda bu durum, bir değer deposu olarak ya da merkezsiz bir sistem olarak muhtemelen Bitcoin’de ortaya çıkacak yeni bir benimsenme hikayesinin geleceğini belirleyecek. Benimsenme konusunda 12-18 ay geriye gidiliyor… Bunu aşmamız gerekecek ve sonra güveni yeniden inşa etmeliyiz.

Bununla beraber Novogratz’a göre salgın sebebiyle çoğu çalışan işten çıkarılmalar dolayısıyla nakit sıkıntısı çekiyor ve bu durum kriptolar için kilit nokta olabilir. Dolayısıyla insanlar normalde uzun vadeler boyunca ellerinde tutacakları varlıkları satıyor. Bu durum altının düşüşüne ve daha kötü seviyelerin görülmesine sebep olabilir. Novogratz konuyla ilgili, “Likidite krizinde insanlar ellerindeki her şeyi satar.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan Novogratz’a göre iç açıcı bir nokta; kriz ortadan kalktığında, hızlı bir ekonomik iyileşme ile sonuçlanacak kesin bir miktar likidite artışı olacak. Bu ortamda ise Bitcoin çok güçlü bir konumda olacak ve dolayısıyla fiyat artışları görülecek.

Geliştirmeler Devam Ediyor

Kripto piyasasını çevreleyen önemli endişelerin henüz geliştirme ekipleri üzerinde bir etkisi olmadı. Bununla birlikte birçoğunun bu yeni ekonomik gerçekliğe adapte olması gerekecek. Birçoğu şimdiki krizden önce mali olarak mücadele ediyordu ve şimdi daha da verimli olmanın yollarını bulması gerekecek.

Her ne kadar kripto ekosistemindeki gelişme devam etse de benimsenme olmadan bu gelişmeler küçük adımlar olarak kalabilir. Dolayısıyla Novogratz’ın dediği gibi olursa benimsenme için daha önce olandan çok daha fazla çalışmak gerekecek.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar