reklamı kapat

Nobel Ödüllü Ekonomistten Bitcoin Yorumu

15 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller Bitcoin’in ‘’bir nevi sönmeyecek balon’’ olduğunu ifade etti. Shiller 2013 yılında ekonomi alanında yaptığı ‘’Değer Piyasalarında Trend Tespiti’’ adlı çalışmasıyla Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülmüştü.

Shiller büyük hacimli alışların etkisiyle Bitcoin fiyatının yarım saat içerisinde 6,900 dolardan 8,000 dolara fırlamasından sonra yorumunu yaptı:

‘’Bitcoin kısa zamanda sonlanacak gibi görünmüyor. Bence bunu geçici modaların ihtişamına kapılan insan davranışı örneği olarak gösterebiliriz. Ama yine de başlangıçtaki halinden çok daha göz alıcı bir hikaye olmuş durumda. İnsanların Bitcoin hakkında heyecanlı olmalarını bilgisayar bilimiyle açıklayamayız, durum psikolojik.’’

Shiller sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bir kısmının siyasi olduğunu düşünüyorum. Görmezden gelinemez bir konu şu; birçok insan hükümetlere güvenmiyor. Bu yüzden zeki insanlar tarafından yaratılmış bir sistem fikrini seviyorlar. Hepsi bir yana kripto paralar güzel bir hikayeye sahip.’’

Shiller geçmişte yaptığı yorumlara benzer yorumlarda bulundu. 2014 yılında Bitcoin’in teknolojik açıdan ‘’ilham verici’’ olduğunu belirtti ancak bir değer olarak ekonomiyi karanlık çağa sürükleyeceğini ifade etti. Shiller dot-com ve ABD’deki evlendirme balonunu önceden tahmin etmişti ve bu konularda yazılar yayınlamıştı.

Shiller’de Bitcoin’in uzun vadeli akıbetini sorgulayanlar arasına katılmış oldu. Bitcoin’e balon yakıştırması yapmış isimler şunlar; Mad Money kitabının yazarı ve New York Üniversitesi profesörü Jim Carner, Japan Post Bank yetkililerinden Katsunori Sago, Societe Generale CEO’su Severin Cabannes ve Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam.

Belki de Bitcoin aleyhine yapılan en sert açıklama JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon’un Bitcoin’e doğrudan ‘dolandırıcılık’ yakıştırması yapmasıydı. Diğer yandan Morgan Stanley CEO’su James Gorman Bitcoin’in hakkettiği ilgiyi görmediğini belirtti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.