X

NMX’i 2021’in En İyi DeFi Token’larından Biri Yapan Nedir?

Nominex, düzenli merkezi işlemlerin yüksek hızları ve düşük ücretleri ile DeFi'nin gücünden ve karlılığından yararlanıyor.
10:11
11 Haziran 2021

Nominex, düzenli merkezi işlemlerin yüksek hızları ve düşük ücretleri ile DeFi’nin gücünden ve karlılığından yararlanıyor. Yapılan açıklamalara göre NMX’in fiyatı PancakeSwap’ta listelenmesinden bu yana %4970 arttı ve isteyenler hala farming’e katılabiliyor.

Merkezi ve Merkezsiz Borsalar

2018 yılında, merkezi olmayan işlemlerin neredeyse bitmiş gibi göründüğü bir zaman vardı. IDEX ve EtherDelta gibi DEX’lerde günlük işlem hacmi nadiren 2 milyon doların üzerine çıkıyordu ve kullanıcılar o kadar da ilgili görünmüyordu.

Ancak daha sonra DeFi popülerlik kazanmaya başladı. DApp geliştiricileri, blok zincirindeki merkezi işlemleri kopyalamaya çalışmak yerine yepyeni ürünler yaratabileceklerini fark ettiler. Örneğin, tüm DEX’ler için tek bir emir defteri oluşturma fikri terk edildi ve yerini Uniswap gibi bir emir defteri bile olmayan otomatik piyasa yapıcılar aldı. Düzenli borsalar geçmişte merkezi olmayan platformlarla alay etse de şu anda merkezsiz borsalar ciddiye alınıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uniswap, PancakeSwap, SushiSwap ve Curve birlikte her gün 2,5 milyar doların üzerinde işlem hacmine ulaşıyor ve 30 Mart itibariyle 15 milyar dolardan fazla likidite kilitleniyor.

Nominex Stratejisi

Birçok merkezi platform artık staking ve lending hizmetleri sunuyor. Ancak bu ürünlerin gerçekten DeFi ürünleri olmadığı düşünülüyor. Çünkü hala paranızı borsaya emanet ediyorsunuz. Binance, Binance Smart Chain’i (BSC) başlatarak doğru bir adım attı ancak DeFi’ye gerçekten adım atan ilk merkezi borsa Nominex oldu.

Bu genç ve dinamik borsa, yalnızca BSC’de gerçek bir DeFi token’ı başlatmakla kalmadı, aynı zamanda piyasadaki çok yönlü ve ilginç likidite madenciliği programlarından birini yarattı. Aynı zamanda Nominex, kendisini böylesine iyi bir merkezi işlem platformu yapan her şeyi ilk günden beri sağladığını ifade ediyor: Hızlı işlemler, gelişmiş emir türleri, ekstra düşük ücretler vb. Aynı zamanda Nominex, kriptoda tek olan kârlı tavsiye programını da korudu.

Peki şimdiye kadar çoğu büyük borsanın başarısız olduğu yerde Nominex nasıl başarılı oldu? Nomanex’in bu soruya cevabı: Taklit yerine gerçek bir DeFi ürünü sunarak.

Binance Smart Chain’de %567 APY ile Likidite Madenciliği

Nominex, yerel token’ı NMX’i ilk olarak 2020’de ERC20 standardına göre yayınladı. BNB’ye benzer şekilde NMX, işlem ücretlerinde %50 indirim sağlıyor.

Şubat 2021’den bu yana NMX, Binance Smart Chain’de bir BEP20 varlığı olarak da mevcut. Token’ın PancakeSwap’ta listelenmesinden sadece iki saat sonra, fiyat %600 artarak 0.1 dolardan 0.7 dolara yükseldi. Yeni bir DeFi token’ı için dikkat çekici bir şekilde, NMX ilk ralliden sonra düşmedi ve büyümeye devam etti. 31 Mayıs itibariyle, liste fiyatının %4.970 üzerinde 4.65 dolardan işlem görüyordu. Bu da NMX’i 2021 yılının ilk çeyreğinin en iyi performans gösteren DeFi varlıklarından biri haline getirdi.

Yapılan açıklamalara göre bu başarı dikkatlerden kaçmadı. Nominex, önde gelen kripto ve DeFi kaynakları tarafından hızla listelendi: CoinGecko, BSCscan, DappRadar ve CoinMarketCap. NMX bu durumu son derece karlı ve iyi planlanmış likidite madenciliği kampanyasına bağlı olduğunu düşünüyor.

Ayrıca Nominex, ödül havuzunu 72 yıla yayarak çok uzun vadeli bir yaklaşım benimsiyor. Dolayısıyla NMX ile şimdi farming yapmaya başlarsanız, 2093’te hala madencilik yapıyor olabilirsiniz.

Yapılan açıklamalara göre ödül havuzu son derece geniş ve muhtemelen sektördeki en büyüğü: 193 milyon NMX, şu anki 4,65 dolar fiyatla 530 milyon dolar yapar. Bunların 172 milyonu yield farming’e ve 20 milyonu airdrop’lara ayrılmıştır. Ancak günlük dağılım yavaş yavaş azalır, böylece hiperenflasyon olmaz. Bu arada Binance, BNB için (170.5 milyon BNB) benzer bir maksimum arz seçti. Ancak bu, BNB’nin 2021’de %800’den fazla değerlenmesini engellemedi.

Binance Smart Chain’de NMX Staking

NMX yield farming Ethereum’da değil, yalnızca Binance Smart Chain’de başlatma kararının çok etkileyici olduğu düşünülüyor. BSC, özellikle küçük token sahipleri için DeFi likidite madenciliği için en iyi blok zinciri olarak görülüyor.

DeFi farmer’lar, biriken ödülleri her çektiklerinde ağ ücretini ödemeleri gerekiyor. Uniswap gibi bir platformda kilitli yalnızca 200 dolardeğerinde token’ınız varsa, günlük yield farming ödülünüz küçük olur. Ödemelerin haftalarca birikmesine izin verseniz bile, ortaya çıkan miktar hala mevcut Ethereum madencilik ücretinden (yaklaşık 17 dolar) daha az olur. Bu nedenle, küçük bir likidite madencisinin net kar elde etmesi çok zordur.

Binance Smart Chain’de ise işler çok farklı. İşlem ücreti 0,01 ile 0,05 ABD Doları arasındadır, bu nedenle farmer’lar ödüllerini herhangi bir kâr kaybetmeden istedikleri sıklıkta çekebilirler. Ayrıca hız konusunda da BSC’nin oldukça iyi olduğu düşünülüyor.

Binance Likiditesi, İşlem Çiftleri ve Özellikleri

Çok yakın bir gelecekte Nominex, Binance broker programına katılarak Nominex kullanıcıları için Binance’in tüm işlevlerinin kilidini açacak. Binance’in tüm işlem çiftleri ve likiditesi, daha iyi işlem koşullarıyla birlikte Nominex’te kullanıma sunulacak. Kullanıcılar ayrıca NMX yield farming’den kazanmaya devam edebilecek ve aynı zamanda Binance’de ücretsiz işlem yapabilecek. Nominex’in alım satım turnuvaları ve diğer benzersiz özellikleri hala var olacak ancak artık Binance’e dayalı olacak.

Ayrıca Nominex’te maksimum ortak seviyesine sahip kullanıcılar, Nominex/Binance’de %100 ücretsiz işlemden yararlanacak. Maksimum seviye, likidite token’ları ve NMX farming ile elde edilebilir.

Yapılan açıklamalara göre Nominex’in Binance broker programına katılımı sayesinde, NMX daha da popüler hale gelecek: Binance’de alım satım yapmak Nominex aracılığıyla basitçe daha karlı olacak. Nominex’e taşınacak olan Binance’in tüm araçlarına ek olarak, borsada yarı otomatik işlem botları, kopya işlemleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere yeni özellikler olacak. Tüm bunların NMX talebinde bir artışı tetikleyeceği ve fiyatı arttıracağı ifade ediliyor. Bu da aktif farmer’lar ve yatırımcılar için daha da fazla olanak sağlayacaktır.

NMX Farming İle Nasıl %567’den Fazla Kazanılır?

Yapılan açıklamalara göre 1 Haziran’da Nominex bir dönüm noktasına ulaştı: NMX-USDT havuzunda kilitlenen toplam likidite ilk kez 13 milyon dolara ulaştı. Bonussuz farming APR’si (yıllık yüzde oranı) %202 idi. Karşılaştırma için: PancakeSwap’taki CAKE-BNB havuzu yılda %167, LINK-BNB %36,8, ATOM-BNB ise %29,46 getiri sağlıyor.

NMX ödül dağıtımının temel formülü, diğer DeFi tarım projeleriyle aynıdır. Kullanıcılar, PancakeSwap üzerindeki NMX-USDT havuzuna likidite yatırır ve karşılığında LP (likidite sağlayıcısı) token’larıalır. Bu LP token’ları daha sonra Nominex dApp’te pay edilir. Günlük ödül havuzu, her birinin stake havuzundaki payına göre LP farmer’ları arasında bölünür. Ancak iki ilginç farklılık var. Birincisi, daha uzun süre bahis yaptığınızda Nominex çok daha fazlasını öder (aslında %900’e kadar daha fazla). İkinci farklılık, tavsiyelerinizin kazandığından da bir indirim alabilmenizdir.

Farming Süresi Bonusu

Açıklamalara göre Nominex’te ne kadar uzun süre staking yaparsanız o kadar çok kazanırsınız. Süreye önceden karar vermek zorunda değilsiniz: NMX-USDT LP token’larının havuzda bırakıyorsunuz ve birkaç günde bir ödül oranı otomatik olarak artırılacaktır. Katsayılar aşağıdaki gibidir:

 • 7 günden fazla: Bonus ödül oranına +%20;
 • 15 gün veya daha fazla: +%50;
 • 30+ gün: +%100;
 • 60+ gün: +%200;
 • 90+ gün: +%300;
 • 180+ gün : +500%;
 • 360+ gün: +%900.

Bu noktada artan oranın, NMX’teki toplam günlük ödül değil, varsayılan bonus oranı olduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin, ana ödül havuzundan günde 10 NMX ve sadece birkaç gün stake yaparken ekstra bonus olarak 1 NMX kazanırsanız, 30 gün içinde size aynı 10 NMX artı 2 NMX bonusu ödenir.

Tavsiye Bonusları

Nominex’teki tavsiye programı, diğer tüm borsalardaki tavsiye programlarından farklıdır, çünkü süresiz olarak ödüller üreten sınırsız tavsiye seviyelerine sahiptir. Diğer tüm borsalar sadece bir veya iki tavsiye seviyesine izin verir ve birçoğu da süreyi sınırlar. Örneğin, Coinbase’de davet ettiğiniz her kullanıcı için sadece üç ay indirim alırsınız. Sınırsız bir sayıya sahip olmak, tavsiye ağınızın binlerce kullanıcıyı içerecek şekilde büyüyebileceği anlamına gelir. Yönlendirmelerinizden herhangi biri, kaç seviye aşağı olursa olsun, yeni bir kullanıcıyı Nominex’e davet ettiğinde, o yeni kullanıcı otomatik olarak ağınıza veya ikili ağaca katılır: Ağacın 1. Düzeyde 2, 2. Düzeyde 4. vb. kullanıcısı vardır.

Nominex’in merkezi işlem platformu, referanslarınızın ne kadar işlem yaptığına, kaç tane NMX satın aldıklarına vb. bağlı olarak 8 farklı tavsiye bonusu veriyor. Buna ek olarak, iki özel tavsiye farming bonusu vardır:

 • Yönlendirme farming ödülü: Doğrudan tavsiyeleriniz tarafından kazanılan tüm farming ödüllerinde bir indirim. Bonus oranı, kendi stake miktarınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak %5 ila %20 arasında değişir.
 • Ekip farming ödülü: Ağınızdaki tüm kullanıcılar tarafından tüm yönlendirme seviyelerinde kazanılan ödüllerin yüzdesi.

Bu notkada ödüllerin Nominex’teki dahili cüzdana yatırıldığını belirtmekte fayda var. Farming karlarını yeniden yatırmak istiyorsanız önce bunları bir MetaMask cüzdanına çekmeniz gerekiyor. Stake sürecinin tüm adımları, doğrudan PancakeSwap sözleşmesiyle etkileşime giren https://nominex.io/ adresindeki Nominex dApp’de yapılabilir. Yapılan açıklamalara göre bu değerli bir seçenektir çünkü PancakeSwap’ın kendi dApp’sini kullanmak, son DNS saldırısından sonra güvenli olmayabilir.

% 567 Farming APY’si Neden Fiyat Düşüşüne Yol Açmayacak?

Tüm bonusları birleştirirseniz, NMX farming ile yılda %567’den çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Diğer DeFi projelerinin çoğunda bu, hiperenflasyon nedeniyle fiyatların düşmesini neredeyse garanti eder, ancak Nominex farklıdır, çünkü likidite madenciliğinin yanı sıra normal yatırımcılara çok fazla değer sunar. Nominex’te işlem yapmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Çok düşük işlem ücretleri: Özellikle de NMX ile ödeme yapıyorsanız. Örneğin, ayda 100 bin dolar ile 200 bin dolar arasında kripto işlemi yapan bir alıcı, her işlemde sadece %0,05 ödeyecek (Binance’de %0,06’ya karşılık)
 • Karlı tavsiye programı: Başarılı bir ekip liderinin haftada 50.000 USDT’ye kadar kazanabileceği ifade ediliyor. Ortak programında en üst seviyeye ulaşırsanız, ücretsiz olarak (sıfır yapıcı/alıcı ücreti) işlem yapmak da mümkündür.
 • Binance’de eksik olan, gıpta ile bakılan takip eden stop emri de dahil olmak üzere 7 tür alım satım emri;
 • Derin likidite;
 • TRX staking

Bunlara ek olarak Nominex’de KYC olmadan günde 3 BTC’ye kadar para çekilebiliyor. Ayrıca Nominex’in çok güvenli olduğu ve akıllı sözleşmelerin Unhash.io tarafından denetlendiği ve denetimin uluslararası üne sahip uzman Alexey Makeev tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Nominex, Binance’in bile sunamadığı gelişmiş işlem özelliklerinin bir kombinasyonu ve %3.000’in üzerinde APR ödeyen çok kazançlı (ancak sürdürülebilir) bir yield farming programı sayesinde kullanıcıları kendine çekiyor. Nominex’e kaydolmak ve likidite madenciliğine katılmak için https://nominex.io/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar