Nicolas Maduro Petro Konusunda Israrcı!

Maduro Karakas'tan havalanan uçakların Petro ile yakıt doldurmak zorunda olduğunu açıkladı.
13:00
15 Ocak 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Salı günü yaptığı açıklamalarda Başkent Karakas’tan havalanan uçakların yakıt almak için Petro kripto para birimini kullanmak zorunda olduğunu duyurdu.

Yakıt İkmali Petro İle Yapılacak

Ülkenin ulusal kripto para birimi olarak piyasaya sürülen Petro yapılan bütün girişimlere rağmen kullanım konusunda beklentileri karşılayamadı. Bazıları Maduro’nun bunu kara para aklamak için piyasaya sürdüğünü düşünse de, Başkan Petro’nun kullanımını arttırma konusunda hiç vazgeçmeyecek gibi gözüküyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından “dolandırıcılık” olarak görülen Petro’nun meşru bir ödeme yolu olduğuna değinen Maduro, pasaport harçlarının da Petro ile ödenmesini zorunlu kılmıştı.

Petro Kullanım Elde Edemiyor

Venezuela’nın Petrol rezervleri ile desteklenen Petro, hiper enflasyonun pençesinde olan Venezuela halkının güvenini almayı ise başaramadı. 2018 yılında piyasaya sürülen kripto para birimi ile emekli maaşları da ödenmeye başlandı. İnsanlar ise aldıkları Petro’yu direkt olarak itibari para birimlerine çevirmeye başladı ve Petro’nun kullanımı yine artmadı. Hükümet buna karşı önlem almak için bolivar karşılığında Petro alımını yasakladı.

Nicolas Maduro bütün yolları denedikten ve insanları bunu kullanmaya zorlamaya çalıştıktan sonra, bir de gönüllülük yolunu denemeyi tercih etti. Geçtiğimiz ay vatandaşlara 30 dolara tekabül eden ücretsiz Petro dağıtımı yapacağını açıklayan Maduro, bu girişiminden de başarısız oldu. İnsanlar aldıkları Petro’yu anında itibari paralara çevirdi. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar