X


NFT’lerle İlgili Çılgınlık Sürerken, Gizlilik Hiç Olmadığı Kadar Önemli Olabilir!

NFT alanında gizlilik ihtiyacı artıyor.
19:25
12 Nisan 2021

NFT’ler veya uzun haliyle non-fungible-token’lar, şu an için kripto para sektöründe neredeyse herkesin dilinde. Milyonlarca dolara satılan NFT’ler aslında bir FOMO’dan daha fazlasına sahip. Bunların birçok sanatçı için oldukça kritik bir problem olarak görülen eserin orijinal olması ve dijital sanat sahiplik teyidini çözdüğü biliniyor. Dijital sanat kolaylıkla kopyalanabilir olsa da NFT’ler bu olayı çözüyor.

NFT Nedir?

NFT’ler bir dijital sanat eserine sahip olunduğunu kanıtlayan elektronik doğrulayıcılar olarak tanımlanabilir. Koleksiyon ürünleri için de kullanılan NFT’ler, bir ürünün aslında eşsiz olduğunu ve kopyalanamayacağını ortaya koymakta. Bir kişiye kopyalanamayan bir eseri vermek için de tasarlanan NFT’ler, şu an dijital sahiplik kanıtı olarak düşünülebilir.

Birçok NFT direkt olarak Ethereum ağının bir parçası konumunda. NFT’lerin hacmi ise kısa sürede ciddi bir artış elde etti ve birçok NFT projesinin toplam değeri kısa sürede %1.785 arttı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

NFT’ler Dijital Sanat Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Orijinal sanat eserlerinin açık arttırma ile satışı aslında çok yüksek paralar gerektiriyor. Bu sanat eserinin kopya olmadığının anlaşılmasına ek olarak hem sanatçılar hem de alıcılar bu alım satım işlemlerini halka açık yapmak istemiyor. Alıcının kim olduğunun gizli tutulmak istenmesi aslında sanat dünyasında oldukça normal.

Christie’s tarafından yapılan açık arttırmada Beeple isimli sanatçının NFT eseri 70 milyon dolara satıldı. Böylesine yüksek maliyetli ürünlerin alıcıları gizliliğe sanıldığından çok önem veriyor olabilir. Centrifuge OS gibi NFT kayıt hizmetlerini kullanarak ise NFT gizliliği sağlanabilmekte.

Gizlilik ise sadece bununla sınırlı değil ve CUTcoin ekibi tarafından geliştirilen CUTcoin de yeniliklere imza atıyor. “Concealed Untraceable Transactions” ifadesinin yani Gizli ve Takip Edilemez İşlemlerin kısaltılmış hali olan CUT, gizlilik için son teknolojiyi kullanmakta.

CUTcoin’in temel prensipleri arasında gizlilik, anonimlik ve kullanılabilirlik var. CUTcoin ile yapılan bütün işlemler anonim ve sadece cüzdan sahibi cüzdan bakiyesini biliyor.

Bu da hiç kimsenin aynı cüzdandan birkaç işlem yapılıp yapılmadığını anlayamamasını sağlıyor. CNT-1 tokenleri RingCT protokolünü kullanıyor ve bütün işlemleri gizleyip doğrulama yaparak da çifte harcamayı engelliyor. Sanat eserlerinin özelleştirilmesini hedefleyen bu fikir Temmuz 2020’de CNT-1 whitepaper‘ında ortaya atıldı.

Doğruluğun tespitini yapan ürünlere olan ihtiyacın artması ise gizlilik odaklı kripto paraların daha fazla kullanılmasını sağlayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar